Zagi benzeri Uçan Kanat yapalım

Zagi benzeri Uçan Kanat yapalım için görsel
Uçan kanat videolarını seyrettikçe heveslenip duruyordum. Sonunda ben de oturdum masanın başına ve bu serüven başladı.

Öncelikle kendime bir plan bulmam gerekiyordu. İnterneti bir hayli araştırdım ancak pdf formatında birşeyler bulamadım genellikle şema halinde tam olarak bir plan sayılamayacak çizimler mevcuttu. Ben de "bu da yeter" diyerek başladım.

Öncelikle köpükten kanat kesmek gerekiyordu. Söylemek isterim ki, bu işe girince bunun o kadar da kolay olmadığını öğrendim. İlk iş kanat profilini belirlemek idi. Araştırmalarım sonunda uçan kanat için yaygın olarak kullanılan MH 45 airfoilini (kanat profili) tercih ettim.

Sonra, köpükten kanat kesme aleti yapmam gerekiyordu. Yaptım olmadı, olmadı yaptım derken birkaç tabaka straforu da çöp ettikten sonra nihayet düzgün kanatlar kesmeye başladım. Neyse bir çift düzgün kesilmiş kanat ile işe başlıyoruz.

zagi-benzeri-ucan-kanat-yapalim-338

Kanatları kestikten sonra, sıra inşaata girişmeye geldi. Bu sırada video çekmeye çalıştım ancak anladım ki bu iş bir ekip işi. Malesef kameradaki kaset yetmedi. Video yarım kaldı. Ayrıca video çekerken fotoğraf çekmeyi de unutmuşum. Ama elimde olanlardan yola çıkarak nasıl yaptığımı izah etmeye çalışayım.

- Öncelikle kanatları temizleyerek işe başladım. Çok hafif bir zımparalama ile kanat üzerindeki kesim artıkları kolayca temizliyor.

- Temizlik sonrası kanatları sıcak tutkal ile birbirine yapıştırdım.

- Kanadı ters çevirerek altına 50 cm uzunluğunda 3mm karbon çubuğu, köpüğün içine gömerek yapıştırdım. Bu işlem kanadın ortadan ikiye ayrılmasını zorlaştırıyor.

- Sonra elimdeki güçlü bant ile (bu bantın içinden lifler geçiyor) modeli bantladım. Bu bant esneme yapmadığı için modelin dayanıklılığını artırıyor ve uçuş sırasındaki kanat bükülmelerini engelliyor. Bantlama şekli kanadın hücum kenarını ve gövdesini kapsıyor. Aşağıdaki fotoğraflardan bantlama şeklini görmeniz mümkün.

- İnternetde araştırma yaparken gördüğüm ve benim yaptığım renklendirmeye benzeyen bir combat wingi örnek alarak dcfixden hazırladığım çıkartmaları uçağın üzerine yapıştırdım. Fotoğrafta görünen mavi ve kırmızı parçalar.

- Uçağı ters çevirerek altını o an uydurduğum bir şekilde siyah marker kalem ile boyadım.

- Sonra uçağın tümünü ekstra şefaf koli bantı ile komple kapladım.

- Ertesi gün uçağın kanatcıklarını keserek bant menteşe yaptım. Gerçi buralar biraz kalın oldu ! Belki biraz daha ince olması tercih edilebilirdi. Bu, köpükten kanat keserek yaptığım ilk denemem olduğu için detay sorunlarını kafama takmıyorum.

- Motoru, alüminyum levhadan kestiğim ve L şeklinde büktüğüm motor mounta tutturduktan sonra gövdeye sabitledim. Dayanımını artırmak için, (burada kavuniçi renkte görünen) oluklu plastik levhayı (d-jet malzemesi) kullandım.

- Sıra elektronik aksamın, motorun ve pilin yerleştirilmesine gelince. Biraz duraksadım çünkü işin sonunda ağırlık merkezini tutturamamak vardı. Diğer gördüğüm modellerdeki ölçüleri tutturmaya çalışarak elektronik vs. donanımı yerleştireceğim boşlukları havye kullanarak açtım.

- Önce servoları ve alıcıyı yerlerine monte ettim. Sonra yekeleri yapıştırarak tutturdum. Pushroadları da taktıktan sonra model kendini gösterdi.

- Escyi de montajlayınca pili yerine takmak kaldı. Burada en önemli nokta pilin yerleşeceği yerin ağırlık merkezini ayarlayıcı olması idi.

- CG Calculatoru (uçan kanatlar için ağırlık merkezi hesaplayıcı) kullanarak benim uçağımın ağırlık merkezini teorik olarak buldum. Tesadüf çok hoşdu bulduğum teorik CG noktası pil için açtığım yuva ile uyumlu çıktı. Yani pil için açtığım yuvanın yeri ile oynamaya gerek kalmadı. Doğrusu ne derece tutarlı sonuç verecek bilmiyorum. Bunu ilk uçuşda anlayacağız.

-Motor kablolarının ESC kablolarına lehimlenmesi işlemini de tamamladıktan sonra aşağıdaki kontrolleri yaptım.

1- Kanatcıkların yönlendirilmesi. (Mixlenmiş kanatlar)
2- pervanenin dönüş yönü,
3- Kanat üzerinde geometrik bozukluklar olup olmadığı.

Uçak şuan uçuşa hazır halde beklemekte. Bu geç vakitde ben bu yazıyı yazarken birkaç tane pil de şarj olmakta. Umarım yarın iyi bir gün olur ve uçurmayı başarabilirim.

Yapım aşamalarından bazı fotoğraflar :zagi-benzeri-ucan-kanat-yapalim-338

zagi-benzeri-ucan-kanat-yapalim-338

zagi-benzeri-ucan-kanat-yapalim-338

zagi-benzeri-ucan-kanat-yapalim-338

zagi-benzeri-ucan-kanat-yapalim-338

Kafa kamerasi ile cekilen ilk ucus videosu. Radyo vericisinin pili bitince sonuc boyle oldu. Ancak ucak hala saglam. Detaylari bir ara anlatirim.Bu arada yukarıdaki uçuşun el kamerası ile çekilmiş daha iyi bir videosunu ekliyorum. Üstelik bunda çakılma anı daha iyi çekilmiş. İyi seyirler.17 Mar, 2010 at 05:42 AM -

Bu sabah işe giderken yanıma uçan kanadımı da aldım. 1300 mA lik pil şarjlı halde elimde olmadığı için 1000 mAlik ile uçuş yaptım. Uçuş sahası benim iş yerine yakın bir yer. Adını ZAGiLAND olarak arkadaşım Mehmet takmıştır.

Sabah 08:00 civarında attım bizim uçan kanadı havaya ve aşağıdaki video ortaya çıktı. Videoyu bereme taktığım Turnigy marka minik kamera ile kaydettim. Bence iyi bir kafa kamerası tecrübesi de oldu. Video da bence hiç de fena değil. İzlemenizi tavsiye ederim.


Yorumlar

Model uçaklarınız için ağırlık merkezini kolayca hesaplayabileceğiniz bir sayfadır. Zagi, cicoz, uçan kanat ve birçok model uçak için uygundur.
Cicoz120 kitten uçan kanat model uçağını yapan bir modelci arkadaşımızın çektiği video.
Zafer100 ARF model uçağının montajını yapıyoruz. Montaj aşamaları fotoğraflı açıklamalar ile bu konuda yer alıyor.
Zagi benzeri Uçan Kanat yapalım konusunu görüntülemektesiniz.

Diğer ZAGİ Konuları
 Sayfa başına dön