YS-X4 Waypoint testi

YS-X4 Waypoint testi için görsel
2013

Bu hafta sonu ilk defa quadcopterim ile waypoint denemeleri yaptım. Bilmeyenler için söylemek gerekirse, waypoint olayı şu anlama geliyor.

Google maps kaynaklı haritamızdan bir kaç nokta işaretliyoruz. Copterimizin bu noktaları tek tek ziyaret etmesi için gerekli ayarlamaları yapıyoruz.

Bu videoda benim planladığım uçuş şöyle: Copter kendi kendine havalanacak, haritada işaretlediğim 7 adet noktaya sırasıyla gidecek ve en son kalkış noktasına kendi kendine inecek. Yani tam otomatik bir uçuş yapacak. Burada radyo kontrol cihazımı kullanmayacağım ancak uçuş sırasında cep telefonundan kalk ve in komutlarını vereceğim.

Hem kamerayı tutup tem ayarlamaları yapmak kolay olmadığı için bu kadar sonuç çıkarabildim. Hatam olduysa affola...

Video :

Yorumlar

Hazır dronelerden bir tane satın almaya karar verince DJI markasının Mavic Air modelini tercih ettim. Nedenini ve kutu açılımını bu konuda bulabilirsiniz.
Tatilde gittiğim memleketimde quadkopterim ile birkaç video çekmeyi ihmal etmedim. Bu konuda meydan ve çarşı görüntülerini içeren video bulunmaktadır.
YS firmasının multicopterler için ürettiği X4 isimli flight control ünitesi ile yaptığım Auto Hover (GPS HOLD) testi. Hava rüzgarlı idi.
YS-X4 Quadkopter Waypoint testi konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön