Yak-54 6mm Depron Akrobasi Trainer

Yak-54 6mm Depron Akrobasi Trainer için görsel
05-Ağustos-2009

Gelecek proje Bobcat olacak derken, bir de baktım Yak-54 için çalışmaya başlamışım. Hover tutkum nedeni ile aslında böyle bir uçağa ihtiyacım vardı.

Öncelikle internetten indirdiğim plandan şablon çıkardım. Şablonu gerçek ithal depron üzerine koyarak şablonları sabitledim. Bazı arkadaşlar planı kağıt üzerine çıkarak deprona kağıdı sabitliyorlar. Ancak ben birden fazla yapmaya niyetli olduğum modeller için genellikle şablon çıkarmayı tercih ediyorum.

yak-54 6mm depron akrobasi trainer

Şablondan yapılan çizim :

yak-54-6mm-depron-akrobasi-trainer-279

Daha sonra uçağın parçalarını maket bıçağı kullanarak kestim. Bunun için çok keskin bir maket bıçağı kullanmanın uygun olduğunu düşünüyorum. Aksi halde depronda yırtılmalar meydana gelebiliyor. Belki ileride kesim işlemi için ısıtılmış bir bıçak kullanmayı düşünebilirim ancak henüz bir deneme yapmadım.

Kestiğim parçaların birbirleri ile uyumluluklarını kontrol ettim küçük müdehaleler gerekiyor ise onları düzelttim. Depron uçaklarda genellikle menteşe yerine bant kullanılır ancak ben bu uçakta menteşeye kıydım ve menteşe kullanmaya karar verdim. Bu kararım çok isabetli olmasa gerek çünkü uçuş sırasında yere çarpmalarda menteşeler yapıştırma yerlerinden fire verdi. Siz yaparsanız bence bant kullanın derim. Menteşenin bağlandığı kenarları 45 derece ile kestim. Maksat kanatcıkların rahatça dönebilmesi.

yak-54-6mm-depron-akrobasi-trainer-279

Ana kanat kesimi ve menteşelerin takımı sonrası aileronlardan sadece bir tanesini montajladım. Çünkü gövdeye kanadı takarken ikinci aileronun takılmamış olması gerekiyor. Menteşeleri ve parçaları birbirine montajlarken, sıcak tutkal (mum tutkal, sıcak silikon vs. gibi isimleri var) kullandım. Burada dikkat etmek gereken bir nokta var. Eğer tabancası yardımı ile sıktığınız tutkal çok sıcak ise depronu eritiyor bu da yapışma noktalarında deformasyon anlamına geliyor ayrıca sağlamlığı etkiliyor. Sıcaklık ayarlı bir tabanca almak ve onu kullanmakta fayda var. Ben bu duruma engel olabilmek için mümkün olduğunca tabanca çok ısınmadan yapıştırma işlemini yapmaya çalıştım.

yak-54-6mm-depron-akrobasi-trainer-279

yak-54-6mm-depron-akrobasi-trainer

08-09-2009 Yeni video - indoor hover çalışmaları :


Dış mekan uçuşları :


Dar alan otopark uçuşları :Yorumlar

Model uçaklarınız için ağırlık merkezini kolayca hesaplayabileceğiniz bir sayfadır. Zagi, cicoz, uçan kanat ve birçok model uçak için uygundur.
Cicoz120 kitten uçan kanat model uçağını yapan bir modelci arkadaşımızın çektiği video.
Zafer100 ARF model uçağının montajını yapıyoruz. Montaj aşamaları fotoğraflı açıklamalar ile bu konuda yer alıyor.
Yak-54 6mm Depron Akrobasi Trainer - Model Uçak konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön