UGUR200 ile bulutlar arasında

UGUR200 ile bulutlar arasında için görsel
24-Temmuz-2013

Geçtiğimiz cumartesi (20-07-2013) günü yine Kısırkaya'da arkadaşlar ile buluştuk ve bir FPV gününü daha yaşadık.

Uzun bir süredir bulutlar arasında uçuş yapmayı istiyor ama bir türlü denk getiremiyordum. Sahaya geldiğimde yine bulutların üzerimizden akıp geçtiğini geriye bulut kalmadığını görünce biraz üzüldüm. Bulutlar üzerimizden akıp gitmişti en az 2 km uzaktaydılar ve hala kayıp gidiyorlardı. Önceki uçuşta 5200 metre uzaklığa kadar gidip gelince cesaretim artmıştı. Ben de bulutları yakalamaya karar verdim :)

Videoda göreceğiniz gibi bulutların arasında son derece güzel bir uçuş çıkarırken uçağın bana olan uzaklığı yaklaşık 3000 metre gibiydi. Gözümde FPV gözlüğü, olayın tadını çıkarırken yani pamuk bulutların arasında keyifle gezerken birden bir gümbürtü oldu ve ayağımda acı hissettim. O anki şok ile olayı tam anlayamadım ama birkaç saniye sonra jeton düştü. İniş yapan bir arkadaşımın uçağı, yerden sekmiş ve benim önümdeki yer istasyonuna ve bana çarpmıştı. Tabiki bütün görüntü, alıcı, vs. sistemler devre dışı kaldı. Gözlüğü gözümden çıkarınca önümdeki tüm sistemin yerle bir olduğunu gördüm. Hemen elimdeki kumandadan eve dönüş komutunu (RTH activated yazısı ile videoda görebilirsiniz) uçağa gönderdim ve kumandayı yere bırakıp yer istasyonunu toplamaya başladım. (Arkadaşlarımın da yardımı ile)

Ugur200 üzerinde Eagle Tree otopilot sistemi olduğu ve çok defa başarılı RTHlar yaptığı için içim bir nebze rahat idi. Ama yine de uçak ile hiçbir irtibatım olmayınca insan kendini bir tuhaf hissediyor. Zira bir defasında benzer bir durumda uçağım dönmemişti. (Bknz. Cicoz140 videoları).

Yaklaşık 10 dakika içerinde yer istasyonunu çalışır hale getirdim ve ilk görüntüyü alınca içim rahatladı. Uçağı son 200 metre civarında RTHdan çıkararak görerek indirim.


Görüntülerin güzel olduğunu düşünüyorum bu sebeple HD olarak izlemenizi tavsiye ediyorum.

Videoda 00:50 ile 01:20 arası hızlandırılmıştır diğer bölümler gerçek zamanlı olup, süreyi kısaltmak için atlamalar yapılmıştır.Yorumlar

Uğur150 model uçağım ile yaptığım birkaç uçuştan fotoğraflar ve video yer alıyor.
FPV uçakları şekil mi değiştiriyor. Yeni fpv uçakları şekilleri itibari ile Ugur200 modelime çok benzemeye başladılar.
Ugur200 adlı fpv uçağımla havada güzel güzel uçarken birden uçağım ters dönüyor. Sonradan analaşılıyor ki ! Benim uçağıma arkadaşımınki gelip çarpmış. Kaza...
UGUR200 ile bulutlar arasında - FPV Uçuş videosu konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön