Uçan Kanat - Cicoz uçurma teknikleri

Uçan Kanat - Cicoz uçurma teknikleri için görsel

Bu konuda uçan kanadınızı nasıl uçurmanız gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Diyelim ki bir uçan kanadınız var veya Cicoz serisi bir uçan kanat aldınız ya da yaptınız. Eğer bu tarz uçakları ilk defa uçuruyorsanız aşağıda bahsettiğim birkaç ayrıntıya lütfen dikkat edin. Böylelikle uçağınızdan aldığınız zevk daha da artacaktır.

Uçan kanatlarda tekerlek kullanmadıysanız ki genelde tekerlek tercih edilmez, uçağınızı elden atmak zorundasınız. Gerçi sıradışı rampa vb. uygulamalar ile de uçağınız ile kalkış yapabilirsiniz ancak ben şimdilik elden atma yöntemlerine değinmek istiyorum.

Öncelikle cicozunuzun radyo ayarlarını kontrol edin. Kanatcıkların çalışmalarının mixlenmiş halinin doğru olduğundan test ederek emin olunuz.

Elevatör trimlerini bir miktar kendinize çekerek yükseliş artırması yapınız. (çok fazla yapmayınız kanatcıklar 3-5 derece yukarı yönlenirse yeterlidir). Bunu yapmamızın nedeni eğer ki uçağınız kanatcık ayarları nedeniyle hemen dalışa geçer ise güzelim burnunu yere çarparak hasar görmesin diyedir. Ben ilk uçuşumu yaparken malesef bu hataya düşmüştüm. Uçağımı biran önce uçurabilme heyecanı ile bu aşamayı yapmayı unutup hemen uçağı elden atmıştım üstelik de gazı fazla açtığım için uçak birden yerle buluştu ve burnunda bir miktar büzüşme oldu. Tabiki Cicoz 100 gayet sağlam olduğu için hasar görmedi ve uçuşa devam edebildim.

Kanatcık trimini yukarıda bahsettiğim şekilde ayarladıktan sonra benim tercih ettiğim iki çeşit elden atma metodunu kullanarak uçağınızı havalandırabilirsiniz. Mümkünse, bulunduğunuz yer zemine göre bir miktar yüksek olsun.

1. Elden atma şekli : Gaz açıkUçağınızı sağ elinize alınız (Sağ elini kullanan kişiler için) sol elinizde kumandanız dururken, uçağı yaklaşık 45 derece açı ile tutup gazı yarıya dek veya birazcık daha fazla açınız. Kısacası aşağıdaki fotoğrafa bakınız.

ucan-kanat-cicoz-ucurma-teknikleri-362

Uçağınızı 45 derece civarındaki açıyı bozmadan elinizden atınız. Atma için aşırı bir kuvvet uygulamayınız. Hatta buna atma değil bırakma demek daha uygun olur. Cicoz 100 bu şekilde kendiliğinden ilerlemektedir.
ucan-kanat-cicoz-ucurma-teknikleri-362

Uçak elinizden çıkar çıkmaz hemen elinizi kumandaya götürünüz ve bu arada gözlerinizi uçaktan ayırmayınız. Eğer ki uçağınız dalışa geçer ise siz yükseliş komutu veriniz aksi olur da ani yükselişe geçer ise dalış komutu vererek uçağın takla atmasına engel olunuz. Bu arada trim ayarı yapmaya çalışmayınız. Uçağınızı güvenli bir yüksekliğe dek bu şekilde tırmandırınız. Güvenli bir yüksekliğe ulaşan uçağınıza artık trim ayarları yapabilirsiniz.
ucan-kanat-cicoz-ucurma-teknikleri-362

Aşağıdaki videonun başlangıçında yukarıda anlattıklarıma örnek bir atış şekli görebilirsiniz.


2. Elden atma şekli : Gaz kapalı


Uçağınızı sağ elinize alınız (Sağ elini kullanan kişiler için) sol elinizde kumandanız dururken gaz tamamen kapalı olsun. Elinizle uçağı motorun bulunduğu yerden tutabilirsiniz, işaret parmağınız ile orta parmağınız arasında motor olsun böylelikle uçağı itebilmek için uygun pozisyonu yakalamış olursunuz. Bu arada kesinlikle gaz kolunu kapalı tutunuz aksi halde yaralanma riski vardır.

ucan-kanat-cicoz-ucurma-teknikleri-362

Uçağınızı havaya yaklaşık 35-45 derece arasında kuvvetlice atın. Burada kuvvetlice kelimesinden çok aşırıyı anlamamak gerekir. Uçağınızın bir miktar hız kazanmasına yetecek kadar olması kafidir.

Attığınız uçak, ayarları düzgün yapılmış ise hiç sağa sola sapmadan bir miktar yükselecek sonra süzülüşe geçecektir. Uçak süzülüşe geçtikten sonra gazınızı açarak uçağınızı tırmandırabilirsiniz. Kesinlikle uçağınız sizden 3-5 metre uzaklaşmadan gazı açmayınız !

Aşağıdaki videoda tüm atışlar bu şekilde yapılmıştır. Bu videoda bulunduğum yer uçuş alanına göre bir hayli yüksek olduğu için bu atış şekli gayet uygundur. Ancak bu atış şeklini kullanarak düz uçuş alanlarında da uçuşa başlamak mümkündür diğer videolarımda görebilirsiniz.
Yorumlar

Model uçaklarınız için ağırlık merkezini kolayca hesaplayabileceğiniz bir sayfadır. Zagi, cicoz, uçan kanat ve birçok model uçak için uygundur.
Cicoz140 ile Kısırkayada vadide turluyoruz. Bu model uçak ile yaptığım en güzel FPV uçuşlarından biridir.
Deniz üzerinde FPV uçuşu yapmak cesaret istiyor. Zira uçağınız düşerse geri kazanmak pek de mümkün olmayabilir. Biz Gökhan arkadaşımla buna cesaret ettik. Uçuşa ait video
Uçan Kanat - Cicoz uçurma teknikleri konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön