TARKAN - FPV uçak

TARKAN - FPV uçak için görsel

FPV olayının cazibesi beni de sarınca yeni bir model ortaya çıkarmanın vakti geldi diye düşündüm. Kolları sıvayıp başladım. Önceleri daha yavaş uçan üstten kanatlı bir model tasarlayıp onu uçurmayı planlıyordum ancak internette gördüğüm bazı videolardan etkilenerek daha hızlı bir model olmasını arzu ettim.

Bence FPV olayını ikiye ayırmak lazım. Şöyleki kimi FPVciler görüntü almak maksatlı uçuşlar yapıp yavaş uçuş kabileyeti olan uçakları tercih ediyorlar. Kimi FPVciler ise pilotajı ön plana çıkararak sanki uçağın içindeymişcesine uçabilecekleri biraz daha hızlı modelleri tercih ediyorlar.

Ben de tercihimi belirtmiş olduğum ikinci seçenekten yana kullandım. Her zamanki gibi kendi uçağımı yapma düşüncem daha ağır bastı. Model tercihinde Cicoz100 tecrübesinden sonra, onun gibi uçuş kabiliyeti iyi olan bir model seçmeliyim diye düşündüm. Sonuçda TARKAN ortaya çıkıverdi.

Dün yani 18 Temmuz 2010 gecesi hiç uyumadan uçağı tamamladım ve sabah 7:30 da Kazlı çeşmenin yolunu tuttum. İlk sortiyi kamerasız yaptıktan sonra uçağın gayet güzel uçtuğu kanaatine vardım. Özellikle süzülüş kabiliyeti çok yerindeydi. Hemen irtifa kaybetmiyordu. Yüksekte ise rüzgarda çok az bir gaz ile tutunabiliyordu.

Uçağın kanat genişliği 100 cm uzunluğu 76 cm ve ağırlığı tam donanımlı halde 740 gram

Uçağın üzerinde 2200 mA lik 3S lipo pil güç vermek üzere ayrıca 3S 1000mA lipo pil vericiyi beslemek üzere yerleşik durumda. Uçakta 800gram itme sağlayacak bir motor mevcut. Vericinin gücü ise 200 mw.

Uçak bu ağılık ve motor ile dik tırmanışlarda biraz zayıf kalabiliyor. Eğer üzerindeki FPV ekipmanları olmasa harika bir uçak olacağından eminim. Belki bu haliyle FPVye daha uygun çünkü çok hızlı bir uçak kısa sürede menzilden çıkabileceği için böylesi daha emniyetli.

Benim yapmış olduğum FPV sistemi şöyle çalışıyor. Uçak üzerinden gelen video sinyalleri alıcı tarafıdan (yerde) composite bağlantı vasıtası ile laptopdaki capture donanımına aktarılıyor. Laptop üzerinde de tam ekran görüntü son derece akıcı bir biçimde sağlanabilirken aynı zamanda video da kaydedilebiliryor. Ancak burada problem olan bir nokta var ki o da laptopun ekranının güneşde görünürlük konusunda zayıf kalması. Bunun karartma yapılarak (küçük bir karanlık oda) önüne geçilebilir.

Aşağıda göreceğiniz iki video da dün çekildi. İlk uçuşlarım olduğu için ekrana bakmaktan çok uçağı görerek uçurmayı tercih ettim. Ekrana bakarak uçururken başıma gelen bir olayı paylaşmak isterim. Aşağıdaki ilk videonun 01:37 zamanında uçak kumandadan çıktı ve yola doğru düşmeye geçti, uçağı kurtarabilmek için koşturarak menzile sokmayı başardım. Olay şöyle gelişti. Laptopun ekranını görebilmek için gölge ve alçak bir noktaya yerleştirmiştim. Ekran başına gidip ekranı rahat görmek için eğildiğimde kumandanın anteni ile uçak arasına laptop ve kocaman betonlar girdi. Dolayısı ile (uçakta birhayli uzakta idi) radyo cihazından çıkan sinyaller uçağa ulaşmadı. Enteresan olan uçaktan gelen video sinyalleri laptopa ulaşıyordu. Biraz önce de söylediğim üzere hemen ayağa fırlayarak değerli arkadaşım Menderesin havadaki uçağı bana göstermesiyle uçağa doğru koştum ve sinyali almasını sağlayarak uçağı indirdim. Bundan sonra da daha temkinli uçuşlar yapmaya çalıştım.

1. Video:
2. Video:
Yorumlar

Modelcilikte kullanılan, pillerimizi şarj ettiğimiz şarj cihazlarına dair yazılmış bir yazıdır.
İşte emek harcanmış izlenesi bir video. Videoda Walkeranın mini quadcopteri ile bin türlü şirinlik yapan modelcinin uçuşlarını izleyebilirsiniz. Video Alman modelciler ta
Bayraktar 17-22 Kasım 2014 tarihlerinde TSK özel testlerinden geçti ve tam not alarak kabul edildi.
TARKAN - FPV uçak konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön