TARKAN - FPV uçak

TARKAN - FPV uçak için görsel

FPV olayının cazibesi beni de sarınca yeni bir model ortaya çıkarmanın vakti geldi diye düşündüm. Kolları sıvayıp başladım. Önceleri daha yavaş uçan üstten kanatlı bir model tasarlayıp onu uçurmayı planlıyordum ancak internette gördüğüm bazı videolardan etkilenerek daha hızlı bir model olmasını arzu ettim.

Bence FPV olayını ikiye ayırmak lazım. Şöyleki kimi FPVciler görüntü almak maksatlı uçuşlar yapıp yavaş uçuş kabileyeti olan uçakları tercih ediyorlar. Kimi FPVciler ise pilotajı ön plana çıkararak sanki uçağın içindeymişcesine uçabilecekleri biraz daha hızlı modelleri tercih ediyorlar.

Ben de tercihimi belirtmiş olduğum ikinci seçenekten yana kullandım. Her zamanki gibi kendi uçağımı yapma düşüncem daha ağır bastı. Model tercihinde Cicoz100 tecrübesinden sonra, onun gibi uçuş kabiliyeti iyi olan bir model seçmeliyim diye düşündüm. Sonuçda TARKAN ortaya çıkıverdi.

Dün yani 18 Temmuz 2010 gecesi hiç uyumadan uçağı tamamladım ve sabah 7:30 da Kazlı çeşmenin yolunu tuttum. İlk sortiyi kamerasız yaptıktan sonra uçağın gayet güzel uçtuğu kanaatine vardım. Özellikle süzülüş kabiliyeti çok yerindeydi. Hemen irtifa kaybetmiyordu. Yüksekte ise rüzgarda çok az bir gaz ile tutunabiliyordu.

Uçağın kanat genişliği 100 cm uzunluğu 76 cm ve ağırlığı tam donanımlı halde 740 gram

Uçağın üzerinde 2200 mA lik 3S lipo pil güç vermek üzere ayrıca 3S 1000mA lipo pil vericiyi beslemek üzere yerleşik durumda. Uçakta 800gram itme sağlayacak bir motor mevcut. Vericinin gücü ise 200 mw.

Uçak bu ağılık ve motor ile dik tırmanışlarda biraz zayıf kalabiliyor. Eğer üzerindeki FPV ekipmanları olmasa harika bir uçak olacağından eminim. Belki bu haliyle FPVye daha uygun çünkü çok hızlı bir uçak kısa sürede menzilden çıkabileceği için böylesi daha emniyetli.

Benim yapmış olduğum FPV sistemi şöyle çalışıyor. Uçak üzerinden gelen video sinyalleri alıcı tarafıdan (yerde) composite bağlantı vasıtası ile laptopdaki capture donanımına aktarılıyor. Laptop üzerinde de tam ekran görüntü son derece akıcı bir biçimde sağlanabilirken aynı zamanda video da kaydedilebiliryor. Ancak burada problem olan bir nokta var ki o da laptopun ekranının güneşde görünürlük konusunda zayıf kalması. Bunun karartma yapılarak (küçük bir karanlık oda) önüne geçilebilir.

Aşağıda göreceğiniz iki video da dün çekildi. İlk uçuşlarım olduğu için ekrana bakmaktan çok uçağı görerek uçurmayı tercih ettim. Ekrana bakarak uçururken başıma gelen bir olayı paylaşmak isterim. Aşağıdaki ilk videonun 01:37 zamanında uçak kumandadan çıktı ve yola doğru düşmeye geçti, uçağı kurtarabilmek için koşturarak menzile sokmayı başardım. Olay şöyle gelişti. Laptopun ekranını görebilmek için gölge ve alçak bir noktaya yerleştirmiştim. Ekran başına gidip ekranı rahat görmek için eğildiğimde kumandanın anteni ile uçak arasına laptop ve kocaman betonlar girdi. Dolayısı ile (uçakta birhayli uzakta idi) radyo cihazından çıkan sinyaller uçağa ulaşmadı. Enteresan olan uçaktan gelen video sinyalleri laptopa ulaşıyordu. Biraz önce de söylediğim üzere hemen ayağa fırlayarak değerli arkadaşım Menderesin havadaki uçağı bana göstermesiyle uçağa doğru koştum ve sinyali almasını sağlayarak uçağı indirdim. Bundan sonra da daha temkinli uçuşlar yapmaya çalıştım.

1. Video:
2. Video:
Yorumlar

In this video, I make one bench grinder. I need this to use in chisel sharpening, blade sharpening, drill sharpening and so on. To do this bench grinder, I made two woode
If you have a small hobby workshop and are interested in woodworking hobby. You definitely need this tool. A sanding block is a block used to hold sandpaper. My sanding b
I make a small hand planer in this video. I use a 41mm width blade I bought and some hard wood. I made a great hand planer.
TARKAN - FPV uçak konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön