Synthesized Receiver (Alıcı) nedir ?

Synthesized Receiver (Alıcı) nedir ? için görsel


Radyo cihazlarımız Alıcı ve verici olmak üzere iki ayrı cihaz olarak çalışmakta.

Tx (Transmitter) veya RADYO VERICI dediğimiz cihazın gönderdiği sinyallari alan ve yorumlayan cihaza ise Rx (Receiver) yani ALICI diyoruz.

Radyo vericimizin gönderdiği belli frekanstaki sinyalleri alıcımızın yorumlayabilmesi için aynı frekansa ayarlı olması gerekir. Genellikle KRİSTAL adını verdiğimiz ufak parçaları takarak, verici ve alıcının frekanslarını düzenleriz.

Bir çift kristal :

receiver-alici kristalleri

Ancak, synthesized alıcılarda kristal takmaya gerek yoktur. Çalıştığı frekans aralığında tarama yaparak frekansı kendisi bulur.

Synthesized alıcılar için eşleştirme : Örneğin, kullanmış olduğunuz radyo vericinin frekansı 35.040 mHz olsun, bu durumda, radyo alıcınız Synthesizsed Receiver ise yapmanız gereken radyo vericinizi açıp alıcıya elektrik verdikten sonra alıcı üzerinde bulunan SCAN butonuna (BIND BUTTON) basarak alıcının sinyali bulmasını beklemektir. Alıcınız sinyali bulduktan sonra parmağınızı butondan çekerseniz kendini o frekansta (35.040) sabitleyecektir.

Yukarıdaki eşleştirme anlatımı geneldir. Öncelikle radyo alıcınızın kullanım klavuzuna bakmanız tavsiye edilir.


Yorumlar

Standart bir Model uçak kumandası ile ne kadar uzaklığa kadar kontrol sağlanabilir ? İşte bunun için modelimizi zorluyoruz. Testde Futaba 10Cyi kullanıyoruz.
ESC için Gaz Kolu Ayarı nasıl yapılır ?Videoyu izledikten sonra siz de kolaylıkla yarım pozisyonda tepki veren gaz kolu gibi esc setup sorunlarını çözebileceksiniz.
Bu videoları, özellikle yeni başlayan modelci arkadaşların mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum.
Synthesized Receiver (Alıcı) nedir ? konusunu görüntülemektesiniz.

Diğer RADYO KUMANDA Konuları
 Sayfa başına dön