Slope Soaring - Yamaç uçuşu nasıl yapılır ?

Slope Soaring - Yamaç uçuşu nasıl yapılır ? için görsel

Bu konuda dilim döndüğünce yamaç uçuşunu (slope soaring) kendi tecrübelerimden yola çıkarak anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle yamaç uçuşunda bize ne gerekiyor onu tesbit edelim.

- Uygun bir uçak
- Uygun bir yamaç
- Uygun bir rüzgar

Yukarıdaki yazdıklarım hep UYGUN ile başladı ! Çünkü bu üçünü bir araya getirseniz şartlar uygun değilse yine de güzel bir uçuş yapamazsınız. Ama korkmayın hiç de zor değil belli kriterlere dikkat ettiğinizde bu faktörler kendiliğinden UYGUN hale geliyor.

- İlk faktör UYGUN BİR UÇAK dedik. Her uçak ile yamaç uçuşu yapmak iyi sonuç vermeyebilir. Uçak seçiminde en önemli nokta kanat yapısı daha doğrusu kanadın airfoil yapısıdır. Eğer zevkli bir uçuş istiyorsak buna uygun dizayn edilmiş uçakları tercih etmeliyiz.

- İkinci faktör UYGUN BİR YAMAÇ dedik. Adı üstünde yamaç uçuşu yapacağız. Yamaç olmadan yapabilir miyiz ? Yapamayız o sebeple bir yamaç daha Türkçesi bir bayır bulmalıyız ve bu yamacın tepe noktasında yerimizi almalıyız. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi radyo kumandanın bulunduğu yerde pozisyonumuzu almalıyız ve yüzümüz yamaca yani daha alçak bölgeye bakar olmalı.

- Üçüncü faktör için ise UYGUN BİR RÜZGAR dedik. Yamacımızın tepe noktasında yerimizi aldık. Yukarıdaki resme bakarak PİLOT un bulunduğu yerdeysek rüzgarın ok ile gösterilmiş yönde esmesi gerekir. Aksi halde uçağımızı yükseltmek mümkün olmaz. Resme baktığımızda düz gelen rüzgarın yamaca çarparak yönünü yukarıya doğru çevirdiğini görüyoruz. İşte bizim işimize yarayacak UYGUN RÜZGAR dediğimiz bu. "Böyle yer bulmak zor" şeklinde düşünerek umutsuzluğa kapılmayın çünkü böyle yerler bir hayli fazla.

Peki düz yerlerde esen rüzgarlar ile bu uçuşu yapabilir miyiz ? Sorusuna cevap HAYIR dır. Çünkü düz zeminlerde esen rüzgar yere paraleldir ve kaldırma kuvvetinden yoksundur. Oysa yukarıda anlattığım şekilde bir yamaca doğru esen rüzgar yön değiştirip yukarı doğru esmeye başladığı için kaldırma kuvveti oluşturur. Bu kaldırma olayı aşağıdan yukarı doğru esen rüzgarın uçağımızın kanatlarına çarparak onu yukarı doğru itmesi ile olur.

Peki Nasıl Uçuracağız ?


Öncelikle motorlu uçaklarımızı uçurduğumuz şekilde dilediğimizden yönden dilediğimiz yöne doğru tam gaz gidemeyeceğimizi belirteyim. Normal uçaklara alışkın olanlar için başlangıçta biraz garip gelebilir ancak bu uçuş tarzını denedikten sonra pek de vazgeçeceğinizi sanmıyorum. Rüzgarı düşman yerine dost edinmenin ve onu en iyi şekilde kullanmanın yollarını keşfederek çok zevkli uçuşlar yapacağınızdan emin olabilirsiniz. Üstelik motorlu uçuşta yaşanan birçok sıkıntıyı bu uçuşta yaşamayacaksınız. Pil, şarj derdi, motor stop etmesi, motor bozulması vs. derdi olmadan. Tek bir şarj ile saatlerce uçabilirsiniz.

Uçmaya başlayalım... Yamacımızın tepesine yerleştik yüzümüzü aşağıdan esen rüzgara döndük ve uçağımızı elimize aldık. Bir elimizde kumandamızı tutarken diğer elimizle uçağımızı fazla bir kuvvet uygulamadan rüzgara doğru atıyoruz. Uçağımızı yeni başlıyorsak yere paralel atmakta fayda var. Rüzgarla buluşan uçağımız büyük ihtimal ile birden yükselişe geçecektir. Bu yükseliş çok fazla ise hemen kumandamızdan müdehale ederek uçağımızın takla atmasına engel oluyoruz. Yani hafifçe burnunu aşağı bastırıyoruz.

Devamı gelecek lütfen takip ediniz.

Bu arada Yamaç Uçuşu konularına bakarak, konulardaki videoları izleyerek bilginizi artırabilirsiniz. Youtube ve vimeo sitesinde slope soaring şeklinde arama yaparak yeni videolar bulabilir ve bunlardan çok şey öğrenebilirsiniz.


Yorumlar

Yamaç uçuşuna örnek bir video. Son derece hafif bir model ve modelin airfoili bu iş için uygun seçilmiş. Sonuç çok başarılı.
Otomobilden gelen rüzgar ile yamaç uçuşu nasıl yapılır bu videoda izleyebilirsiniz.
Argon100 yamaç uçucusu model uçağının 24 Temmuz 2011 uçuş günü videosu
Yamaç uçuşu nasıl yapılır konusunu görüntülemektesiniz.

Diğer YAMAÇ UÇUŞU Konuları

 Sayfa başına dön