Retractlı FPV anteni

Retractlı FPV anteni için görsel
21 Haziran 2015
Hobbyking'in sitesinde biraz bakınırken bu ürünü gördüm ve dikkatimi çekti. FPV uçuşlarında görüntü sağlayan antenin yaydığı radyo dalgaları bazen sorun olabilmekte. Eğer ki bu anten alıcınıza yakın ise radyo dalgalarının sarkmaları alıcınızı veya GPSinizi etkileyip uçuşu tehlikeye sokabiliyor veya daha uzun mesafelere gitmenize engel olabiliyor.

Bu sorunu bertaraf etmek için video antenini mümkün olduğunca alıcıdan uzağa yerleştirerek daha verimli uçuşlar yapabiliyoruz. Ben Ugur200 modelinde video antenini anakanadın ucuna alarak radyo alıcısından mümkün olduğunca uzaklaştırmıştım. Bu sebeple de daha uzun mesafelere uçuşlar yapabilmiştim. Bakınız : 2.4 kumandanın menzili

Bu ürüne bakacak olursak, ucuna bir anten takılmış karbon çubuğun retract ile gövdeye sabitlenmesinden oluştuğunu görüyoruz.

retractli-fpv-anteni

Retract kapalı konumda iken kopterin iniş ve kalkışına müsade edebilen bir sistem ortaya çıkmış. Aşağıdaki fotoğrafda kapalı haldeyken görebilirsiniz.

retractli-fpv-anteni

Kopter havalandıktan sonra retracti açıp uçuşa devam edebilirsiniz. İnerken kapatmayı unutmayın sakın !
retractli fpv anteni açık

Sistemin ana elemanı Retract :
retractli-fpv-anteni

Sistemin özellikleri :


Montaj: 21x25mm
Ağırlık: 33g
Boom: 4mm karbon 300mm (kesilmeye müsait)
Anten Kablo Uzatma: 510mm (SMA)

Sonuçda bu ürünün faydalı olabileceğini düşünüyorum. Hobbyking bu ürünü kopteler için piyasa sunmuş ama biraz üzerinde çalışılır ise model uçaklar için de uyarlanabilir gibime geliyor.

Bu anten sistemini Mike Niederlander adlı kişi kopterine uygulamış ve bir video çekmiş, videoyu aşağıdan seyredebilirsiniz. Yalnız burada benim farkettiğim, ürün antenin aşağıya doğru açılmasını gerektirirken Mike, anteni modelin üzerine doğru açılır yapmış, sanırım alta doğru açılan uygulama daha doğru olurdu.

Video :Hobbyking ürün sayfası : Hobbyking Retractable FPV Antenna System with Extension Cable

Yorumlar

Modelcilikte kullanılan, pillerimizi şarj ettiğimiz şarj cihazlarına dair yazılmış bir yazıdır.
Lipo piller, kullanımı dikkat gerektiren malezemelerdendir. Ömürlerini uzatmak ve sorunsuz kullanmak için belli aralıklarla voltaj ölçümü yapılmalıdır.
FPV uçaklarına montajlanan ve hava hızını ölçmeye yarayan sistem yani Pitot Tüpleri hakkında bilgi veren yazıdır.
Retractlı FPV anteni konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön