Protec Cessna400 - Model Uçak

Protec Cessna400 - Model Uçak için görsel

Patlar motorlu model uçaklarla başladığım rcmodel hobime bir kaç sene ara verdikten sonra elektrikli ile yaptığım geri dönüşte satın aldığım ilk model budur.

Uçak RTF olarak satılıyordu hatta yanında bir de helikopter mevcuttu fiyatı bütcemi sarsmayacak ölçüde olduğundan kutuyu kapıp evime gelmiştim. Bir oturuşta uçağı tamamlamış ve ertesigün uçurmayı başarmıştım.

Ara verip tekrar geri dönmüş olmanın heyecanı ile ilk uçuşlarda elim titriyor kalbim güm güm atıyordu. Ama bir o kadar da aşırı zevk veriyordu bu uçak. Ağustos 2009 tarihi itibariyle onlarca sorti yapmasına karşın bu uçak hala uçurulabilir durumda.

Uçağın paketinden çıktığı hali ile çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. İlk sorun uçağın aileronlarında kullanılan tek servonun aileronları yönetmede başarısız kalmasını yazabilirim. Şöyleki kanat ortasında yer alan tek servo heriki aileronu da çevirmeye çalışırken yerinden esneme yapıyor ve bir türlü aileronlara yeterli güç iletemiyordu. Servoyu ne kadar sağlam sabitlersem sabitleyeyim iyi bir sonuç alamadım.

Bu sorunu aşabilmek için yeni bir servo satın alarak uçağın aileron servo sayısını ikiye çıkardım. Aşağıdaki fotoğrafta görüleceği üzere servolardan gelen kuvveti direkt olarak ailerona aktardım bu da gayet iyi sonuç verdi ve uçak güzel uçar hale geldi.


protec-cessna400

Gerçek Cessna uçağının fotoğrafı :

cessna400


Yorumlar

Uğur150 model uçağım ile yaptığım birkaç uçuştan fotoğraflar ve video yer alıyor.
FPV uçakları şekil mi değiştiriyor. Yeni fpv uçakları şekilleri itibari ile Ugur200 modelime çok benzemeye başladılar.
Duman150 model uçağına ait 2 adet fotoğrafın bulunduğu sayfadır. FPV yaptığım benim tasarımım olan ve 11 kişinin fpv uçuşlarında kullandığı modelimdir.
Protec Cessna400 - Model Uçak konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön