Pil, Şarj, Deşarj ve Şarj Cihazı nedir

Pil, Şarj, Deşarj ve Şarj Cihazı nedir için görsel
Öncelikle bu yazıyı yeni başlayan modelci arkadaşların faydalanacağını düşünerek, kendi edindiğim bilgiler ve tecrübelerim sonucu yazdığımı, herhangibir kaynağa bağlı kalmadığımı belirtmek isterim. Mümkün olduğunca basit ve anlaşılır bir şekilde yazmak istedim. Eksik veya yanlışım var ise lütfen iletişim sayfasından bildiriniz.

Pil nedir ?İngilizcede Pil : Battery, Accumulator

İçerisinde çeşitli kimyasalları barındıran, bu kimyasalların tepkimeye girmesi ile elektrik üretebilen cihazlardır. Tekrar doldurulabilir ve tekrar doldurulamaz olmak üzere iki çeşit pil vardır. Biz modelciler özellikle tekrar doldurulabilir olan pilleri kullanmayı tercih ederiz. Tekrar doldurulabilir pillere Şarj Edilebilir Pil veya Şarjlı Pil denildiğini duymuşsunuzdur.

Her pilde + ve - (artı ve eksi) olmak üzere iki kutup bulunur. Pil içerisindeki kimyasalların tepkime verebilmesi için, bu iki kutup arasında elektron akışı olması gerekir. Elektron akışına elektrik akımı diyoruz. Elektrik akımının modelimizdeki bir tüketici (esc, motor, alıcı vs.) üzerinden geçmesi ile pili tepkimeye sokmuş oluruz.

Şarj Edilebilir Pil türleri nelerdir ?

İngilicede Şarj Edilebilir : Rechargeable

1-Nikelli piller. Ni-XX piller. (Ni-Cd, Ni-MH, Ni-Zn vs.)
2-Lityumlu piller. Li-XX piller. (Li-Po, Li-Fe vs.)
3-Kurşunlu piller. Pb piller. (Kurşunlu aküler, otomobil aküsü vs.)

Aşağıdaki resimde 3 çeşit pil örneği yer almaktadır. Solda 4 hücreli bir NiCd pil, ortada 4 hücreli 2500mAhlik bir LiPo pil ve sağda 12V kurşunlu akü.

Şarj edilebilir pil örnekleri

Şarj nedir ?

İngilicede Şarj : Charge

En basit anlatımı ile elektriği depolamaktır. Şarj, tekrar doldurulabilir nitelikteki pillerin, boşalmaları ardından tekrar kullanılabilmeleri için elektrik ile doldurulmalarıdır. Doldurma işleminde uygun, voltaj-akım ve süre gibi kriterlere uymak gerekir.

Deşarj nedir ?

İngilicede Deşarj : Discharge

En basit anlatımı ile dolu veya yarı dolu bir pilin, boşaltılması yani içinde depo edilmiş elektriğin azaltılması işlemidir. Deşarj işlemi yapılırken kontrollü olarak yapılması birçok noktada fayda sağlamaktadır. Kontrolsüz yapılan deşarj işlemi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Aslında modelimizi uçururken de pilimizi desarj etmiş oluruz. Ancak burada anlatılmak istenen kontrollü deşarj işlemidir. Deşarj işlemi gerekli olduğunda yapılan bir işlemdir. Örneğin lipo pillerimizi uzun süre kullanmayacak ve saklayacaksak onları belli bir hücre voltajında saklamak isteriz. Bunun için dolu pillerimizin hücre voltajlarını, deşarj kabiliyeti olan şarj cihazımız ile 3,75 Volta düşürürüz. Nikelli pillerimizi ise kimi zaman tam desarj edip tekrar şarj ederek canlandırmaya ihtiyaç duyarız.

Şarj cihazı nedir ?

İngilicede Şarj Cihazı : Charger

Şarj cihazı, kullandığımız şarj edilebilir nitelikteki pilleri, boşaldıkları taktirde tekrar doldurmaya yarayan cihazdır. Birçok türde şarj cihazı bulunmaktadır. Şarj edeceği pilin cinsine göre özel üretilirler. Sadece tek bir tür pili şarj edebilen cihazlar olduğu gibi, birçok türdeki pilleri şarj etme yeteneğine sahip cihazlar da vardır. Bazı gelişmiş cihazlar şarj etme özelliğine ilave olarak, deşarj etme, iç direnç ölçme gibi ek özellikleri de içerebilirler.

Aşağıdaki resimde; birçok türde pili şarj ve deşarj edebilen gelişmiş akıllı bir şarj cihazı olan, Turnigy Accucell 8i görmektesiniz. Daha ileri seviye gelişmiş ve aynı anda birden fazla pili şarj edebilen cihazlar da mevcuttur.

Accucell 8


Yorumlar

Modelcilikte kullanılan, pillerimizi şarj ettiğimiz şarj cihazlarına dair yazılmış bir yazıdır.
Lipo piller, kullanımı dikkat gerektiren malezemelerdendir. Ömürlerini uzatmak ve sorunsuz kullanmak için belli aralıklarla voltaj ölçümü yapılmalıdır.
Bu başlık önemli bir konuyu işaret ediyor. Elektrikli uçuş yapan arkadaşların eğer bilgileri yeterli seviyede değil ise özellikle yeni başlıyorlarsa mutlaka sonuna dek ok
Pil, Şarj, Deşarj ve Şarj Cihazı nedir konusunu görüntülemektesiniz.

PİL Konuları Lipo Pil Nasıl Kullanılmalıdır

 Sayfa başına dön