Pervane takarken bu konulara dikkat

Pervane takarken bu konulara dikkat için görsel

Pervane adaptörüne pervanenizi lastik yardımı ile bağladığınızda uçuş anında hiç pervaneniz yerinden çıktı mı ? Eğer çıkanlar oldu ise muhtemel sebep şu : pervanenizin lastik ile temas ettiği yerler çok keskin olabilir.

Evet benim başıma geldi. Aşağıdaki fotoğrafta görünen 4 adet kırmızı okun işaret ettiği bölgeler lastik ile temas ediyor. Büyük ihtimal ile siz müdehale etmediyseniz bu 4 bölge çok keskin olabilir. Bu bölgeler lastiği bıçak gibi keserek her gaz verip motoru hızlandırdığınızda lastiği bir parça daha yaralıyor. Sonuçda lastik birgün kopuyor.

Bunu önlemenin yolu bu keskin bölgeleri bir maket bıçağı yardımı ile pürüzsüz hale getirmek. Bu işlemi yaparken aşırıya kaçıp pervanenin şeklini bozmamaya özen göstermelidir. İşlemi tamamladıktan sonra elinizi sürttüğünüzde bir keskinlik hissetmiyorsanız yeterlidir.

Traşlanması gereken keskin bölgeler :
pervane-takarken-bu-konulara-dikkat-353

Aşağıdaki fotoğrafta durum daha iyi anlaşılıyor:
pervane-takarken-bu-konulara-dikkat-353

Unutmayın her pervanede bu yaralayıcı keskinlikler olmayabilir.


Ayrıca pervane montajında şu hususa da dikkat etmek gerekir. Eğer pervane beraberinde elinize şaft adaptörleri geçti ise bunlardan uygun olanı kullanın. Bu durumda pervanenizden daha fazla verim alırsınız ve motor titreşimlerinin önüne geçmiş olursunuz.

Aşağıdaki fotoğraflar ile açıklamaya çalıştım.
pervane-takarken-bu-konulara-dikkat-353


Şaft adaptörünü pervane ile pervane adaptörü arasına takmalısınız. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi. Aşağıdaki fotoğraf iten bir pervane-motor ikilisini temsil etmektedir.
pervane-takarken-bu-konulara-dikkat-353


Yorumlar

Hazır dronelerden bir tane satın almaya karar verince DJI markasının Mavic Air modelini tercih ettim. Nedenini ve kutu açılımını bu konuda bulabilirsiniz.
Modellerinizde kullandığınız pervanelerin balanslanmadığı takdirde tam verimle çalışmadığını ve bazı sorunlara neden olabileceğini biliyor musunuz ? Pervaneleri dengeye..
Bazı arkadaşlarda karşılaştığım motor açısı probleminin çözümüne yardımcı olur düşüncesi ile aşağıdaki resmi hazırladım.
Pervane takarken bu konulara dikkat konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön