Pervane nasıl balanslanır ?

Birçok pervane balanslamaya yani dengesizliğinin giderilmesine ihtiyaç duyar. Siz siz olun bir pervaneyi ilk kullanımdan önce mutlaka balanslayın. Böylelikle pervanenizden ve motorunuzdan maksimum verimi alabilirsiniz. Aksi halde titreşim artar ve motor gücünden tam faydalanamazsınız. Hatta pervanenizin balansı aşırı derecede bozuk ise modelinizin kendi kendine zarar görmesine bile neden olabilir.

Balanslamayı aşağıdaki videodaki bir mıknatıslı balanslama aleti kullanarak yapabileceğiniz gibi, kendi yapacağınız benzer bir aparatı da kullanabilirsiniz. Hiç olmaz çaresiz kalırsanız pervanenizi bir tornavidaya takarak bu işlemi (hassas olmasa da) yapabilirsiniz. Balanslamayı pervaneyi keserek yapmak yerine bant kullanarak yapın. Aşağıdaki videoyu hazırlayan kişi güzel bir örnek sergilemiş...Balanslama aletiniz yok ise en basit şekilde nasıl balanslama yapacağınızı gösteren video :
Aşağıdaki videoda bir pervanenin balanslanmadan önceki hali ile balanslandıktan sonraki halinde yaptığı titreşimi görebilirsiniz. Balanslanmadan önce uçak üzerindeki titreşim, tekerlekte görünmekte, bu titreşim nedeni ile motordan tam verim almak ve uçağı düzgün uçurmak pek mümkün olmaz. Oysa balanslandıktan sonraki halinde titreşim yok denecek kadar az. İşte bu halde uçaklarımızı uçurmamız en iyi verimi almak için şarttır.
Yorumlar

Hazır dronelerden bir tane satın almaya karar verince DJI markasının Mavic Air modelini tercih ettim. Nedenini ve kutu açılımını bu konuda bulabilirsiniz.
Bazı arkadaşlarda karşılaştığım motor açısı probleminin çözümüne yardımcı olur düşüncesi ile aşağıdaki resmi hazırladım.
Pervane adaptörüne pervanenizi lastik yardımı ile bağladığınızda uçuş anında hiç pervaneniz yerinden çıktı mı ? Eğer çıkanlar oldu ise muhtemel sebep şu : pervanenizin la
Pervane nasıl balanslanır videolar konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön