Motor ve ESC soketlerini lehimlemek

 Motor ve ESC soketlerini lehimlemek için görselBen motor ve esclerde kullanılan soketleri lehimlemek için şöyle bir yöntem kullanıyorum.

Öncelikle uygun boyutlarda kestiğim makaronları 3 kabloya da takıyorum.

motor-ve-esc-soketlerini-lehimlemek-319

Daha sonra bir sunta parçası üzerinde soket genişliği kadar açılmış bir deliğe soketi yerleştiriyorum. Yukarıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Isınmış olan havyamın ucunda bir miktar lehim eritip sokete değdirerek soketi de ısıtıyorum. Isınan soketin boşluğuna dolana dek lehim dolduruyorum. Bu arada soket çok sıcak olduğu için dokunmamak gerekiyor. Erimiş lehim ile dolu sokete kablonun ucunu daldırıyorum. Eriyik haldeki lehim kabloya iyice işliyor. Bu arada lehimin soğumasına yardımcı olmak için bir iki kez üflemek faydalı olabiliyor.

motor-ve-esc-soketlerini-lehimlemek-319

Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere lehim donup soket soğuyunca kablo üzerindeki makaronu soketin lehimlenmiş bölümünü örtecek şekilde yaklaştırıyorum. Makaronu çakmak ile ısıtarak daralmasını sağlıyorum. Bu şekilde makaron son derece sıkı bir hal alıyor ve çıkması, kayması mümkün olmuyor.

motor-ve-esc-soketlerini-lehimlemek-319

Bu işlemleri herbir kablo için tek tek yaparak işimi bitiriyorum.

Yorumlar

FPV uçaklarına montajlanan ve hava hızını ölçmeye yarayan sistem yani Pitot Tüpleri hakkında bilgi veren yazıdır.
Model uçaklarınız için ağırlık merkezini kolayca hesaplayabileceğiniz bir sayfadır. Zagi, cicoz, uçan kanat ve birçok model uçak için uygundur.
ESC için Gaz Kolu Ayarı nasıl yapılır ?Videoyu izledikten sonra siz de kolaylıkla yarım pozisyonda tepki veren gaz kolu gibi esc setup sorunlarını çözebileceksiniz.
Motor ve ESC soketlerini lehimlemek konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön