Modelcilerin Kullandığı Şarj Cihazları

Modelcilerin Kullandığı Şarj Cihazları için görsel
30-Aralık-2014
Bu yazı uzaktan kumandalı modelciler için yazılmış olup, modelcilik ile ilgili şarj cihazlarını konu edinmektedir.

Şarj cihazı nedir ?


Şarj cihazı, kullandığımız şarj edilebilir nitelikteki pilleri, boşaldıkları taktirde tekrar doldurmaya yarayan cihazlardır. Birçok çeşiti bulunmaktadır. Kullanılan pilin cinsine göre özel üretilirler. Sadece tek bir cins pili şarj edebilen cihazlar olduğu gibi, birçok çeşit pili şarj etme yeteneğine sahip cihazlar da vardır. Bazı gelişmiş cihazlar şarj etme özelliğine ilave olarak, deşarj etme vs. gibi ek özellikleri de içerebilirler.

Şarj Cihazı çeşitleri nelerdir ?


1-Elektrik adaptörleri


Futaba Wall ChargerKendi başlarına şarj cihazı sayılmayan, istenilen voltaj ve akım değerinde elektrik üreten şarj cihazlarıdır. Ni-XX veya Pb tipindeki pilleri şarj etmede kullanabiliriz. Ancak bir elektrik adaptrörünü şarj cihazı olarak kullanmak derin bilgi, tecrübe ve dikkat gerektirir. Yani elinizdeki bir Ni-XX pili, elektrik adaptörü kullanarak şarj edebilirsiniz ama şarj süresi, akımı ve voltajı hesaplayıp ona göre uygulamaya geçmeniz gerekir. Günümüzde birçok şarj cihazına ulaşmak kolay ve ekonomik olduğu için, elektrik adaptörlerini şarj cihazı olarak kullanmak doğru değildir. Özellikle Li-XX tipindeki (lipo piller vs.) piller için kesinlikle kullanılmamalıdır.

Radyo kumanda setiniz ile birlikte gelen elektrik adaptörü şeklindeki şarj cihazları kullanım için hem uygun hem de pratik olabilmektedir. Ancak bunlar da kumanda setiniz ile birlikte gelen pillere özel olarak üretildikleri için eşdeğer piller dışında kullanılması uygun değildir.

Yukarıdaki fotoğrafta direkt şebeke elektriğine takılarak çalıştırılan. Hem kumanda hem de alıcı pilini aynı anda şarj edebilen Futaba marka adaptör şeklindeki duvar şarjını (wall charger) görmektesiniz.


2-Ni-XX piller için şarj cihazları


NiXX Şarj CihazıNi-Cd ve Ni-MH tipindeki pilleri şarj etmek için birçok şarj cihazı üretilmiştir. Eğer pilleriniz gruplanmamış halde yani tek tek kalem pil dediğimiz şekilde ise bu tip şarj cihazlarına her türlü tekno martketten, elektronik dükkanlarından ulaşmanız olasıdır.

Bu şarj cihazlarının, tek tip pillere göre yapılanları olduğu gibi üzerine takılan pili tanıyarak uygun şarj şeklini seçenleri de bulunmaktadır. Genellikle şarj işlemi bittikten sonra akımı kesenler olduğu gibi, pili tam dolu tutmak için biten şarj işleminin ardından piller cihazda takılı kaldığı sürece ara ara akım vererek pilleri tam dolu tutan modelleri de bulunmaktadır. Bilindiği gibi Ni-XX tipindeki piller kullanılmasa bile zamanla kendi kendilerini bitirebilmektedirler.

Bu tipdeki şarj cihazlarını ayıran bir özellik de şarjı tamamlama süreleridir. En doğru bilgi pil üzerindeki yazılardan alınabilse de şunu söyleyebiliriz ki; Bir Ni-XX pili şarj etmek için pilin mAh değerinin 10da biri ölçüsünde akım vererek şarj etmek o pil için normal şarj şeklidir. Bu da genellikle 10-14 saate denk gelmektedir. Bu şekilde şarj edebilen cihazlar olduğu gibi, bu süreyi uzun bulan kişilerin, tercih edebileceği hızlı şarj cihazları da bulunmaktadır. Pile verilen akımın değerini artırarak pili daha kısa sürede şarj edebilen cihazlardır. Yani normalde piliniz 150mAh ile 12 saatte şarj oluyor ise pilinize 600mA akım vererek şarj süresini 3 saate düşürebilen cihazlardır. Hızlı şarj işleminin pillerin ömürlerinden yediğini de unutmamak gerekir.

3-Li-XX piller için şarj cihazları


iMAX B4 Compact 35W 4A Automatic Balance Charger 2~4S LipolyLipo pillerin hücrelerden oluştuğunu ve hücre sayısına göre isimlendirildiklerinden bahsetmiştik. Yani 11,1V olan bir lipo pil 3,7*3=11,1V olduğu için 3S yani 3 hücreli lipo pil olarak adlandırılıyordu. Lipo piller şarj edilirken balanslı şarj cihazı kullanılması gerekir. Balanslı şarj cihazı, lipo pilleri şarj ederken her bir hücrenin voltajını kontrol altında tutarak şarj eder. Bazı modeller ise her bir hücreyi ayrı ayrı şarj eder. Bu bölümde bahsettiğimiz Li-XX şarj cihazları LiPO, LiFe ve LiIon gibi pilleri şarj etmek üzere tasarlanmış özel cihazlardır. Bu bölümde bahsetmek istediğim şarj cihazları Compact Balance Charger olarak geçmektedir. Bu şarj cihazları genellikle bir adaptör vasıtası ile doğru akımla (DC) beslenerek çalıştırılırlar. Az da olsa adaptörü kendi içinde olan direkt şebeke elektriği ile çalışan modelleri de vardır. Otomobil aküsünden elektrik alarak da beslenebilmektedirler. LCD ekranları olmayan, şarj durumunu led ışıkları ile gösteren cihazlardır.

Yukarıdaki fotoğrafda 2 ile 4 hücreli LiPo pilleri şarj edebilen iMAX B4 Compact 35W 4A Automatic Balance Charger 2~4S Lipoly şarj cihazını görüyorsunuz.

4-Birçok tipdeki pili şarj edebilen akıllı, multi şarj cihazları.Son olarak bahsedebileceğimiz şarj cihazı ise neredeyse tüm pilleri şarj edebilen akıllı şarj cihazlarıdır. Bu şarj cihazları ile NiCd, NiMH, Kurşunlu Aküler (otomobil veya ışıldak aküsü), LiPo, LiFe, LiIon türündeki pilleri şarj etmek mümkündür. Bu cihazların içinde digital işlemci bulunmaktadır ve şarj süresince şarj işlemini yönetir. Cihazlarda bir tane LCD ekran bulunur, şarj öncesi veya sonrası bilgi alınabildiği gibi şarj boyunca takibi de mümkün kılar. Ayar yapabilmek için genellikle üzerlerinde yer alan 4 adet buton kullanılır.

Bu cihazlar da genellikle adaptörden gelen doğru akım ile beslenirler. Ancak bunların da adaptörü kendi içerisinde yer alan modelleri bulunmaktadır. Otomobil aküsünden elektrik alarak da beslenebilmektedirler. Bu cihazlar sadece şarj için değil ayrıca pilleri kontrollü deşarj etmek için de kullanılabilir. Bazı modelleri USB ile bilgisayara bağlanarak pillerin performanslarını takip etme imkanı verir.

Ben modelciyim diyen ve elektrikli modeller ile ilgilenen modelcilerin sahip olması gereken bir cihazdır.

Aşağıdaki fotoğrafta Turnigy Reaktor 2 x 300W 20A Balanslı Şarj Cihazını görmektesiniz. Aynı anda 2 adet LiXX pili 20 ampere kadar şarj edebilen bir cihazdır.
Turnigy Reaktor 2 x 300W 20A Balanslı Şarj Cihazı

Video :


Video çok yakında burada lütfen takip ediniz.
Yorumlar

Lipo piller, kullanımı dikkat gerektiren malezemelerdendir. Ömürlerini uzatmak ve sorunsuz kullanmak için belli aralıklarla voltaj ölçümü yapılmalıdır.
Modelcilikte kullanılan piller, pilleri şarj ve deşarj etme konuları, kullanılan şarj cihazları hakkında yazılmış yazıdır.
Bu başlık önemli bir konuyu işaret ediyor. Elektrikli uçuş yapan arkadaşların eğer bilgileri yeterli seviyede değil ise özellikle yeni başlıyorlarsa mutlaka sonuna dek ok
Modelcilikte kullanılan şarj cihazları konusunu görüntülemektesiniz.

Şarj Cihazı Nedir ?, Şarj Cihazı Çeşitleri, Şarj Cihazı Video, Şarj Cihazı Seçmek, Lipo Şarj Cihazları

 Sayfa başına dön