Lipo pil nedir ve nasıl kullanılmalıdır

Lipo pil nedir ve nasıl kullanılmalıdır  için görsel


Bu başlık önemli bir konuyu işaret ediyor. Elektrikli uçuş yapan arkadaşların eğer bilgileri yeterli seviyede değil ise özellikle yeni başlıyorlarsa mutlaka sonuna dek okumalarını tavsiye ederim.

Lipo Pil nedir ?


Yapısında Lityum ve Polimer kimyasallarını barındıran pillere kısaca LiPO pil denir.

Elektrikli modelciliğin gelişmesinde bence çok katkısı olmuş bir pil türüdür. Günümüzde modelcilik dışında navigasyon cihazları, mp3 çalarlar gibi elektronik cihazlarda da artık kullanılmaya başlanmıştır.

Lipo Pil özellikleri :


Lipo piller hücrelerden oluşur. Herbir hücrenin nominal voltajı 3,7 volttur. Seri bağlı hücreler S harfi ile gösterilir. Bu durumda S harfinden önceki rakam hücre sayısını gösterir. Yani 2S denildiğinde 3,7x2=7,4 Volt anlaşılır. Keza 3S için ise 3,7x3=11,1 Volt anlaşılır. Buna ilave olarak lipo piller için 3S2P şeklinde de tanımlamalar yapılmıştır. 3S2P nin anlamı 3 adet seri bağlı pilden 2 adeti paralel bağlanmıştır. Bu durumda voltaj değişmez ancak pilin miliamper değeri ikiye katlanır.

Pilin bir hücresinin boş haldeki voltajı 3V, tam şarjlı halde voltajı 4,2V olmalıdır. Kullandığınız pilin herhangibir hücresinin 3V altına düşmesi durumunda pilin ömrünü tamamlama riski vardır. Aşırı şarjın yani 4,20V dan fazla şarj etmenin de güvenlik açısından riskleri vardır.

Avantajları :
Lipo piller NiCd ve NiMH pillere göre çok daha fazla akım üretebilirler (fazla deşarj kapasitesi).

Kıyaslama yapıldığında diğer pillere oranla daha hafiftirler bu da modelcilikte kullanımı açısından bir avantajdır.

NiCd ve NiMH pillere göre kullanım süreleri daha uzundur.

İstenilen şekilde ve ölçüde üretilebilirler.

Dezavantajları :


Kullanılmaları ve şarj edilmeleri özel dikkat gerektirir.

Özel şarj cihazı gerektirirler.

Piliniz birgün size küsebilir ve bir hücresi durduk yere arızalanabilir. (Bu durum nadir de olsa yaşanmaktadır)

Lipo pil kullanımında benim tavsiyelerim :
korkutucu hikayeler olsa da (söylenti, hileli videolar vs.) lipo piller belli kriterlere dikkat edildiği sürece güvenlidirler. Zaten bu piller bir bomba gibi davransalardı satışına izin verilmezdi. İnternette izlenebilecek lipo pil patlamalarına dair çekilen videoların hileli olabileceğini düşünüyorum. Aşağıdaki videoda Bodrumlu modelci arkadaşların denemelerine hatta çok çaba sarfetmelerine rağmen pil bir türlü tehlikeli hale gelmiyor.

Video :
Ancak yine de lipo pillerin içlerini açmamak, içeriğinin hava veya su ile temas etmemesini sağlamak gerekir. Koruyucu kabı dolayısı ile zaten koruma altına alınmış olsalar dahi şansımızı zorlamamak gerekir.

Lipo piller, verebileceklerinden fazla akım çekildiğinde çok ısınır ve şişerler. Bu sebeple kullanırken pilin kapasitesi aşılmaması yerinde olur. Aksi halde pilin ömrü biter ve kullanılamaz hale gelebilir.

Çok fazla şişmiş piller veya darbe almış şekli bozulmuş, dolayısı ile koruyucu kabının yırtılma riski olan piller kullanılmamalı ve uygun yöntemle imha edilmelidirler. Bu işlemi siz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu konuya daha sonra değineceğim.

Lipo piller kesinlikle kısa devre yaptırılmamalıdır ! Aksi halde hem pili kaybetme hem de güvenlik tehlikesi vardır.

Lipo piller 3 voltun altına düşürülmemeli demiştik. Eğer ESC nizin setup ayarlarını bozmadıysanız büyük ihtimalle ESCniz buna zaten izin vermeyecektir. ESC niz ayarına göre uçuş sırasında pilin voltajını sürekli kontrol eder ve 3V sınırına yaklaşınca motor devrini düşürür ve bir müddet sonra da motora akım göndermez bu durumda piliniz korunmuş olur. Size düşen bu aşamadan sonra pili kullanmamaktır. Eğer piliniz ısınmış ise soğumasını bekleyerek yeniden şarj etmek gerekir.

Tam şarjda 4,20 voltu geçmemek gerektiğini söylemiştik. Bunun için de endişelenmeye gerek yok çünkü lipo pil kullanımında balanslı şarj cihazı kullanmak zorunludur ve bu şarj cihazları pildeki hücrelerin herbirinin voltajı 4,20 volta ulaştığında o hücrenin şarjını durdurmaktadır. Bazı şarj cihazları voltaj değerini sizin değiştirmenize izin verebilirler. Böyle durumlarda 4,20 voltu geçirmemeniz gerekir.

Saklama koşullarına gelince, mümkünse serin, kuru ve karanlık bir ortamda pilleri muhafaza etmek gerekir.

Bir de, eğer pilleri uzun süre kullanmayacaksanız yarım şarjlı olarak yani 3,60 ile 3,85 (hücre başına) volt arası değerlerde saklamanız pillerinizin ömrünü uzatacaktır.

Şimdilik bu konu için yazacaklarım bunlar, gerektiği durumlarda eklemeler yapabilirim. Herkese lipolarıyla fırçasız motorlarının tadını çıkarmalarını dilerim.

Pilleri imha konusunda daha sonra yazmayı düşünüyorum zira bir hayli geç oldu :)

Yorumlar

Modelcilikte kullanılan, pillerimizi şarj ettiğimiz şarj cihazlarına dair yazılmış bir yazıdır.
Lipo piller, kullanımı dikkat gerektiren malezemelerdendir. Ömürlerini uzatmak ve sorunsuz kullanmak için belli aralıklarla voltaj ölçümü yapılmalıdır.
Modelcilikte kullanılan piller, pilleri şarj ve deşarj etme konuları, kullanılan şarj cihazları hakkında yazılmış yazıdır.
Lipo pil nedir ve nasıl kullanılmalıdır konusunu görüntülemektesiniz.

PİL Konuları LiPo Pil Konuları
 Sayfa başına dön