Lipo Piller Neden ve Nasıl Ölçülür ?

Lipo Piller Neden ve Nasıl Ölçülür ? için görsel
23-Aralık-2014

Lipo Piller Neden Ölçülür ?


Lipo Piller İçin Voltaj Aralığı Nedir ?

Modellerimizde kullandığımız lipo piller belli voltaj aralıklarında çalışmak üzere tasarlanmışlardır. Daha doğrusu pilin kimyası bu voltaj aralığını belirlemektedir. Lityum Polimer pillerin yani lipo pillerin sağlıklı çalışması ve uzun ömürlü olması için kullanılması gereken voltaj aralığı en fazla 4,20 volt en az da 3,00 volt şeklindedir. Teorikde 3,00 volt alt sınır olmasına karşın, pratikte bu tehlikeli alt sınırın biraz daha üzerini tercih ederiz.

Voltaj Aralığına Neden Dikkat Edilmelidir ?

Lipo pillerin verimli çalışması için hücre başına 3,00V - 4,20V aralığına dikkat etmek gerekir. Çünkü 3 volt altına düşen bir hücre büyük ihtimal ile zarar görecek ve kullanılmaz hale gelecektir. Büyük ihtimal ile diyorum zira bazen şansınız yaver gider ise 3 voltun altına düşen bir hücre, kurtarılabiliyor. Ancak bu size umut vermesin ! Lipo pillerinizin herbir hücresini 3 volt altına düşürmeyin. 4,20 volt değeri, bir hücre için doyma voltajıdır. Yani şarj cihazlarımız 4,20 volta ulaşınca pile giden şarj akımını keser ve o hücrenin şarjını sonlandırır. Eğer biz normal şartları zorlayarak şarj etmek istersek ve 4,20 voltu geçmeye çabalarsak büyük ihtimal ile pil zarar görecek, yangın veya patlama riski doğuracaktır.

Lipo Piller Ne Zaman Ölçülmeli ?


Uçuş Öncesi

Eğer pilinizi uçuştan hemen önce şarj etmediyseniz, mutlaka uçuştan hemen önce ölçün. Aksi halde hoş olmayan bir sürpriz ile karşılaşabilirsiniz. Belki şarjlı yani dolu sandığınız piliniz yarı dolu veya boştur. Uçağınızı uçurmaya normal olarak başlarsınız uçağınız 1 km uzaktayken pil biter ve geri getiremezsiniz, düşürür ve kırarsınız (evlerden ırak olsun). Daha önce pilinizi tam şarj ettiğinizden emin olsanız bile pilinizi uçuş öncesi mutlaka ölçün. Çünkü kullandığınız lipo pilin bir hücresi bekleme sırasında arıza yapmış olabilir. Bu da size model kırımı olarak geri döner. Oysa uçuş öncesi pilinizi ölçerek kontrol ederseniz bu riski bertaraf etmiş olursunuz.

Uçuş Sonrası

Uçuştan hemen sonra lipo pilinizi ölçmeniz sizin için faydalı olacaktır. Eğer ESCnizin cut-off'u (akım kesme özelliği) doğru ayarlı ise pilinize zarar gelmeyecek bir voltaja kadar akım çekecek sonrasında akım çekmeyi kesecektir.(soft veya hard olarak). Ancak ayarsız ise veya düşük voltajlara ayarlı ise ESC pilden tehlikeli bölgeye kadar akım çekecek, yük altındaki hücre voltajını 3 voltun altına düşürecektir. Eğer kullanım sonrası ölçüm yaparsanız düşük voltajı fark ederek pilinizi şarj edebilir zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz. Uçuş sonrası lipo pil voltajını ölçmenin bir faydası da modelinizin tükettiği elektrik konusunda zamanla daha iyi tahmin yapabilir duruma gelirsiniz. Örneğin tam dolu pil ile 10dk uçtuktan sonra hücre voltajları 3,90 volta düşüyorsa 15dk uçuş sonrası kaç volta düşeceğini tahmin edebilirsiniz.

Lipo Pilleri Saklamadan Önce

Lipo piller belli voltaj değerlerinde ve serin yerlerde saklanırsa daha uzun ömürlü olurlar. Eğer yaz biter de uzun süre pillerimi kullanmayacağım derseniz lipo pillerinizin hücre voltajlarını 3,65V ile 3,85V değerleri arasında olacak şekilde serin ve güvenli bir yerde saklayabilirsiniz. Tabiki voltaj değerlerini ölçerek bundan emin olabilirsiniz.

Lipo Piller Nasıl Ölçülür ?


Eğer akıllı bir şarj cihazınız var ise zaten şarj sırasında ve sonrasında hücre voltajlarını takip edebilirsiniz.

Lipo pillerin voltaj kontrolünü yapmanın bir yolu da bu tür şarj cihazlarını kullanmaktır. Ancak pilinizi şarj etmeyecekseniz biraz zahmetli bir yöntemdir üstelik uçuş alanında dağda, bayırda pek kullanışlı değildir.

Büyük abilerimiz bizler bu zahmete girmeyelim diye küçük ölçüm cihazları yapmışlar. LiPo Hücre Kontrolcüsü de denilen bu cihazların İngilizce isimleri Lipoly Cell Checker'dir. Bu ölçüm cihazları ile lipo pillerin voltajlarını kolay bir biçimde ölçebilirsiniz. Bu cihazlar genellikle sorunsuz basit cihazlar olup 2-3 $ fiyat ile bulunabilmektedir. Elektrikli uçuş ile uğraşan her modelcinin en az bir tane olması gerekir.

Bu cihazlar ile nasıl ölçüm yapıldığını anlatabilmek için aşağıdaki videoyu hazırladım. Videoyu izleyebilir kafanıza takılanları aşağıdaki yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Lityum Polimer Piller Neden ve Nasıl Ölçülür - Video :
Herkese ölmeyen, patlamayan, uzun ömürlü lipolar ile güzel uçuşlar dilerim

Diğer PİL Konuları


Yorumlar

Modelcilikte kullanılan, pillerimizi şarj ettiğimiz şarj cihazlarına dair yazılmış bir yazıdır.
Modelcilikte kullanılan piller, pilleri şarj ve deşarj etme konuları, kullanılan şarj cihazları hakkında yazılmış yazıdır.
Bu başlık önemli bir konuyu işaret ediyor. Elektrikli uçuş yapan arkadaşların eğer bilgileri yeterli seviyede değil ise özellikle yeni başlıyorlarsa mutlaka sonuna dek ok
Lipo Piller Neden ve Nasıl Ölçülür ? konusunu görüntülemektesiniz.

Lipo Pil Ölçme - Pil Ölçme - Lipo Pil neden ölçülür ? - Lipo Pillerde Voltajın önemi - Lipo Pil kaç volt

 Sayfa başına dön