JetCat P20 Motorlu Hızlı Planör

JetCat P20 Motorlu Hızlı Planör için görsel
03 Şubat 2015
Alman modelciler bir planör yapmışlar ve üzerine türbin motor koymuşlar. Bu planör üzerinde taşıdığı jet motorun (JetCat P20) gücü ile bir hayli hız yapabiliyor. Hızı 400 km/saatin üzerine çıkabiliyor. Zaten videoyu izlediğinizde göreceğiniz üzere dikey tırmanış bu model uçak için hiç sorun olmuyor, adeta bir füze gibi bir anda yüzlerce metre yükseğe çıkabiliyor.

Ayrıca bir konu daha var ki bu modelin uçurulması, hiç de kolay bir iş değil ! Zira bu hızdaki bir modele havada yön verebilmek her babayiğit model uçak pilotunun harcı değil ! Bir anlık gecikme bile kuvvetle muhtemel bir kazayı ortaya çıkaracaktır.

Bir konu daha var o da bu model uçağın yapımının çok özel olduğudur. Çünkü bu model o yüksek süratlere ulaştığında hele ki yön değiştirme anlarında model üzerine binen yük çok aşırı yüksektir. Bu aşırı yüksek G kuvvetleri normal bir model uçağı büyük ihtimal ile kıracaktır. Bu sebeple özel bir model uçak yapım tekniği ile yapılıp özel destekler ile kuvvetlendirilmiş bir gövdeye ve kanat yapısına sahip olduğunu tahmin ediyorum. Uçağın komple fiberglassdan yapılmış olması büyük ihtimal.

video :

Çok çok hızlı planör - JetCat P20 Motorlu
Bu hızlı planörde kullanılan jet motorunu araştırınca adının JetCat P20 olduğunu öğrendim. Bu motor diğer jet motorlarına göre ölçü olarak biraz daha küçük. Bu sebeple daha küçük ve hafif modellerde kullanılıyor ve çok iyi sonuç veriyor.

hizli-planor-jet-motorlu

JetCat P20 motorunun özellikleri


İtme: 245,000 RPMde 2381 gram (5,25 libre).
Ağırlık: 368.54 gram.
Çap: 6,1 cm.
Uzunluk: 17.78 cm.
Egsoz gaz sıcaklığı.: 580°C-690°C
Yakıt tüketimi: Tam güçte 99.22 gram/dakika.
Yakıt: Jet A1, 1-K gazyağı
Yağlama: Yaklaşık olarak %5 sentetik türbin yağı yakıta karışık
Bakım aralığı : 25 saat

Dilerseniz bu motor için JetCat USA'in sayfasına bakabilir, kullanım klavuzuna ulaşabilirsiniz. Hatta 3000$ karşılığında satın alabilirsiniz, JetCat P20-SE


Yorumlar

Uçan kanatların her türlüsünü yapan modelciler bulunmakta. Bu defa da jet motorlusunu yapıp süratin tadını çıkarmışlar. Adı da Wing Jet olmuş.
Dayanıklı Rafale jet (D-Rafale) rc model uçağın yapım aşamaları ve uçuş videoları.
D-Jeti balkondan uçurma zamanı geldi ve uçuş yapıldı. Bu uçuşu asla evinizde yapmayın !
Hızlı Planör - Jet Motorlu JetCat P20 konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön