FPV Uçaklarındaki Yeni Şekillenmeler

FPV Uçaklarındaki Yeni Şekillenmeler için görsel
21 Ocak 2015

Biraz önce HobbyKing siteside bakınırken karşıma bir video çıktı. Bu videodaki kişi yukarıdaki uçağı tanıtıyordu. Son günlerde yine dikkatimi çeken bir konu burada da karşıma çıktı. Bu konu yeni yeni ortaya çıkan FPV uçaklarının şekli idi.

Yaklaşık 2 sene önce, uçan kanat ile yaptığım FPV uçuşlarına ara verip, yeni bir model arayışına girdim. Aslında Cicoz140dan son derece memnun olmama rağmen sürekli aynı uçak ile uçmak insanı biraz değişiklik arayışına yönlendirebiliyor.

Kendi tasarladığım modelleri önce çizerek işe başlıyorum, sonrasında fiziki olarak şekillendirmeye geçiyorum. Ugur200ü de ilk önce çizip Facebook'da paylaştığımda pek ilgi görmemişti.

Daha sonra uçağın gövdesini yapmaya koyuldum ve gövdeyi tamamladım. Kanat için ise Cobalt150'nin kanadını aldım. Çünkü uçuşunu görmek için sabırsızlanıyordum ve yeni kanat yapmak için yeterli vaktim yoktu.

150cm kanat ile Ugur200 model uçağı :
Ugur200 ilk hali kanat 150cm

Kısırkaya'ya giderek ilk Ugur200 uçuşlarını yaptım. Bir hayli etkilenmiş ve etkilemiştim. Grubumuzdaki arkadaşlar uçağı çok beğenmiş herkes uçurmak istemişti.

Sonrasında 200cm lik kanadı yaptım ve uçağa son şeklini verdim.
Ugur200 kanat 200cm

İlk FPV model uçakları, arkadan motorlu olup itme prensibine göre dizayn edilmişti. Bundan maksat motor titreşiminden kameranın etkilenmemesi daha iyi görüntü verebilmesiydi. Çok güzel uçaklar da yapıldı bunlardan ilk akla geleni Skywalker olsa gerek.

Skywalker 1900 EPO :
Skywalker

Hatta Hobbyking firması da EPP PFV adında benzer tasarımla bir uçak çıkardı.
EPP PFV

Ben de benzer bir tasarım yapmıştım. Duman120 :
duman120-elektrikli-egitim-ve-fpv-maksatli-ucak-48

Bu uçakların hepsi güzel model uçaklardı. Ancak Skywalker uçuranların yazdıklarından şöyle birşeyler okuduğumu hatırlıyorum. "Bu uçak ile düşük hızlarda uçarken stall olup vrile girebilir ve kırım yaşayabilirsiniz." Bence yeni tarz FPV uçakları daha güzel ve bu iş için daha uygun. Çünkü daha yavaş ve stabil uçabiliyorlar. Siz de böylelikle uzun uçuş süresine sahip olurken bol bol etrafı gezebiliyor bunu da düşük sürat ile zevkle yapabiliyorsunuz. Ayrıca menzil konusunda da bir hayli artış oluyor. Örneğin ben Ugur1200 modeli ile 1 saati aşkın bir süre havada kalabildiğimi biliyorum.

Bu yeni tarz FPV model uçaklarında ilk görünen motorun önde konumlandırılmış olması ve çekme prensibi ile çalışıyor olması. Ayrıca en dikkat çekici diğer bir ayrıntı ise ağırlık merkezlerinin bir hayli aşağıda olması, bu ne kazandırır derseniz stabil bir uçuş diye cevaplayabilirim. Önceki tarzdaki fpv uçaklarında ağırlık merkezi bu derece aşağıda olmadığı için elektronik stabilizatöre çok iş düşüyor düzeltme ihtiyacı artıyordu. Yeni tarzda ise elektronik stabilizatör düzeltmesine fazlaca ihtiyaç duyulmuyor. Zira fazlaca aşağıda olan ağırlık merkezi uçağın salınmasını, sağa sola yatmasını engelliyor. Zaten trainer dediğimiz eğitim uçaklarında da dihedral etkisine ilave olarak kullanılan bir yöntemdir.

Ugur200'e benzeyen yeni tarz FPV model uçaklarına örnekler:
fpv-ucaklarindaki-yeni-sekillenmeler

Sky Obsever

Skua Fpv

Eminim ki Çinli kardeşler bu tarz yeni model uçakları piyasaya sunmaya devam edeceklerdir.

Benim ise aklımda olan 2 sene önce yaptığım Ugur200 modelini biraz değiştirerek, bu tarz model uçakların 2 motorlusunu yapmak. Kanada sabitlenmiş 2 adet birbirinin tersi yönde dönen motorlar hiç de fena olmazdı. Bu sayede uçağa 2 axis brusless gimbal takmak çok kolay olur ve harika verim alınırdı... Bakalım belki birgün....


Bu yazıyı neden mi yazdım. Ugur200 modelini ilk yaptığımda bazı kişiler pek sıcak bakmamış hatta ilgi çekici bulmamıştı. Oysa Ugur200 beni son derece heyecanlandırmıştı. İleriye doğru baktığımda FPV model uçaklarının Ugur200 tarzına yönlenmeleri beni daha da heyecanlandırıyor. Paranoyayı hortlatıp acaba diyorum bu uçakları tasarlayanlar Ugur200ümü gördü de bundan mı esinlendiler diye de düşünmekten kendimi alamıyorum. :)

Model uçağınız kırım görmesin...

Yorumlar

Uğur150 model uçağım ile yaptığım birkaç uçuştan fotoğraflar ve video yer alıyor.
Ugur200 adlı fpv uçağımla havada güzel güzel uçarken birden uçağım ters dönüyor. Sonradan analaşılıyor ki ! Benim uçağıma arkadaşımınki gelip çarpmış. Kaza...
Standart bir Model uçak kumandası ile ne kadar uzaklığa kadar kontrol sağlanabilir ? İşte bunun için modelimizi zorluyoruz. Testde Futaba 10Cyi kullanıyoruz.
FPV Uçaklarındaki Yeni Şekillenmeler konusunu görüntülemektesiniz.

Yeni FPV Uçakları Ugur200 konuları

 Sayfa başına dön