ESC için Gaz Kolu Ayarı Nasıl Yapılır

ESC için Gaz Kolu Ayarı Nasıl Yapılır için görsel

Özellikle bu hobiye yeni başlayan arkadaşlarımızın ihtiyacı olan bir bilgiyi burada paylaşmak için bir video hazırladım. Bir çok yeni başlayan arkadaşımıza bu konuda telefon, mail vs. gibi araçlar ile yardımcı oldum ancak bu videoya olan ihtiyaç zaruri olunca kamerayı elime aldım.

Sanıyorum bu videoyu izledikten sonra siz de kolaylıkla yarım pozisyonda tepki veren gaz kolu, veya yarım pozisyondan sonra tepkisiz olan gaz kolu gibi gaz kolunun çalışmasındaki düzensizlikleri çözebilirsiniz.

Ayrıca yeni bir model yaptığınızda veya satın aldığınızda modelinizi uçurmadan önce mutlaka bu ayarlamayı yapmalısınız.

Mümkün olduğunca bu tür anlatımlarda Türkçe kelimeler kullanmaya çalışıyorum. Başka yerlerde bu konuyu, ESC Calibration, Throttle Calibration, ESC kalibrasyonu, Gaz kalibrasyonu vs. gibi tanımlamalar ile görebilirsiniz.

Videodaki bilgiyi kısaca burada yazıya dökersek :


ESC İÇİN GAZ KOLU AYARI


- Motordan pervaneyi sökünüz.

- Pil takılı değilken radyonuz kapalıyken gaz kolunu sonuna dek açın.

- Radyonuzu açın.

- Pili takın, ayar durumunda olduğuna dair onay sesini alın.

- Gaz kolunu en düşük pozisyona getirin.

- Onay sesini duyduğunuzda işlem tamamlanmış olur.

Video :


ESC için gaz kolu ayarı nasıl yapılır adlı videoyu Youtube üzerinden izlemek için aşağıdaki resme tıklayınız. Videoyu beğenirseniz beğen tuşuna tıklamayı unutmayın. Ayrıca yeni videolardan haberdar olmak için kanalıma ABONE olabilirsiniz.

esc-icin-gaz-kolu-ayari-nasil-yapilir-612

Bu ayarlamayı yapmanın bir faydası da gaz kolunu daha verimli kullanmaktır. Gaz kolunun çalıştığı aralığı maksimuma çıkardığımız için çözünürlüğü artırmış olacağız. Bunun anlamı, motorumuzun devrine daha hassas müdehale edebileceğimizdir.
Yorumlar

Standart bir Model uçak kumandası ile ne kadar uzaklığa kadar kontrol sağlanabilir ? İşte bunun için modelimizi zorluyoruz. Testde Futaba 10Cyi kullanıyoruz.
Bu videoları, özellikle yeni başlayan modelci arkadaşların mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum.
Genel olarak 3 üreticinin ürünlerini baz alarak bu sınıflandırmayı yapabiliriz. Yukarıdaki fotoğrafda da görüldüğü üzere Hitec, Jr (Spectrum uyumlu) ve Futaba adlı üretic
ESC için Gaz Kolu Ayarı nasıl yapılır video konusunu görüntülemektesiniz.

Diğer ESC Konuları Diğer RADYO KUMANDA Konuları

 Sayfa başına dön