DJI Inspire 1 Tanıtıldı Bakalım nasıl olmuş

DJI Inspire 1 Tanıtıldı Bakalım nasıl olmuş için görsel
14-Kasım-2014

Dün yani 13 Kasım 2014 tarihi itibari ile DJI firması yeni ürünü olan INSPIRE 1'i kendi sitesinde yayınladı ve tanıtımını yaptı. Daha önce bu ürün hakkında pek sır vermeyen firma şlaak diye patlatıverdi ! Iphone tanıtımlarından sonra sanırım adet haline geldi :)

Inspire 1 ilk bakışta birçok modelciyi etkileyecek bir görüntüye sahip. Çok enteresan bir tasarım ortaya koymuşlar. Uçuş sırasında kumandadan verilen bir komut ile motorlar yukarı doğru çıkarken gövde dolayısı ile kamera aşağıya iniyor. Böylelikle kameranın önü 360 derece perdelenmemiş halde açık kalıyor. Klasik tarzdaki kopterlerde ise ayaklar sorun olup kameranın önünü perdeleyebiliyordu. Gerçi yine DJI firmasının çıkardığı katlanabilir ayaklar bu soruna bir çözüm olmuştu, ama bu yeni tasarım daha etkileyici olmuş görünüyor. Kullanışlı olur mu bilmem, ancak daha bir seksi durduğu kesin !

DJI Inspire 1 yerde ve havada iken kol ve gövde pozisyonları :


DJI Inspire

Inspire 1 yerde iken kollar altından çıkan ayaklar yere basıyor ve gövdeyi haliyle kamerayı yukarıda tutuyor. Uçuşa geçtiğinde ise gövde ve kamera aşağıya iniyor, bu hali ile ideal çekim pozisyonunu alıyor. 2. pozisyonda ağırlık merkezinin bir hayli aşağıda olması biraz kafama takıldı. Zira model yatık olarak uçarken biraz zorlanabilir diye düşünüyorum, sürekli kendini düzeltmeye meyilli olacaktır.

DJI Inspire'ın özellikleri bir hayli dikkat çekici :

DJI'nin sitesinden aldığım verileri Türkçe'ye çevirmeye çalıştım. Parantez içindekiler benim düşüncelerimdir.

 • 4K Kamera: 
  4K video ve 12 megapiksel fotoğraf çekim kabiliyetinde dahili kamera.(Kamera özellikleri ile bir hayli etkileyici. 4K görüntüleri sabırsızlıkla bekliyoruz.)

 • Canlı HD Görüntü: 
  720p HD görüntüyü canlı olarak izleyebilme.(720 HD çözünürlük ile ne çektiğini görebilmek iyi olmuş.)

 • Yeni Uzaktan Kumanda: Opsiyonel özel çekim kumandası. (Kamera ayarlarını vs. kontrol için ikinci bir kumanda.(Alet üzerinde çifte kontrol, arkadaşınız ile daha etkin yönetme imkanı)

 • Dönüşen Tasarım: 
  Güçlü karbon fiber kollar, kameranın önünü perdelemeyecek şekilde gövde dönüşümü gerçekleşir ve 360 derece temiz görüş alanı sağlar.(Anladık iyi bişey yapmışlar, zaten Inspire'ın esprisi bu olmuş.)

 • Yeni Kamera ve Gimbal Sistemi: 
  DJI uzmanlığında, yeni ve en gelişmiş kamera stabilizasyon sistemi

 • İsteğe Bağlı Çift Operatörlü Kontrol: 
  Arkadaşınız ile görev paylaşımı yapın. İki uzaktan kumanda ile çekim yapmak en iyi sonucu verir. Bir kişi uçuşa diğer kişi ise çekime odaklanır.(Bunun yeni birşey olduğunu düşünmüyorum, çünkü profesyonel çekim yapanlar yine benzer bir sistemi kullanıyorlar. Bunun artısı opsiyonel alınan kumandanın sisteme kolay adapte olabilmesi olsa gerek.)

 • Görev Konumlandırma Sistemi: 
  Kapalı alanlarda uçuş yaparken GPS kullanılamaz olsa bile Optik Akış (Optical Flow) teknolojisi ile her zamankinden daha kolay uçuş yapılabilir. Sensorler sayesinde Inspire 1'in konumu ve yüksekliği belirlenir. İniş için bacaklar otomatik olarak pozisyon alır.(Sanırım burada demek istedikleri şey kapalı alanlarda hala GPS çekmiyor. Ama biz iyi birşeyler yaptık, daha stabil uçurttuk falan filan. Ayrıca yanlış anlamadıysam iniş yapmak istediğinizde bu aletin bacakları otomatik olarak aşağıya iniyor. Optik sensorler yere yakınlığı mı tesbit edip de karar veriyor acaba ?)

 • Modüler ve Yükseltilebilir Sistem: 
  Inspire 1'in gimbal ve kamera sistemi güvenli taşıma vs. gibi durumlar için sökülüp takılabilirdir. Ayrıca ileride çıkabilecek yeni sistemlerin montajına imkan verecek şekilde sökülebilirdir.(E yani sök tak olmaz ise olmaz, burda yazmayı unutmuşlar ama bu kopteri düşürürseniz bütceniz biraz sallanacak ve zarar gören parçaların yerine söküleybıl takıleybıl parçalardan alarak kopterinizi tekrar uçurabileceksiniz.)

 • Öne çıkan uygulamalar:
  Uçuş sistemini ve kamerayı, mobil yazılımlar (uygulamalar) ile tam kontrol edebilirsiniz.

 • Akıllı Güç Yönetim Sistemi:
  Inspire 1'de tamamen entegre edilmiş akıllı güç (pil) sistemi bulunmaktadır, neredeyse kendi kendini yönetebilmektedir. (Bakıciiz göriciiz, şimdilik birşey anlamadım !)Inspire 1'in kamerasında 9 elementli lens sistemi bulunuyormuş. 30 fps ile 4K, 60 fps ile 1080P kayıt yapabiliyormuş. Kameranın görüş açışı 94 derece imiş. 360 derece dönebilip (pan), 125 derece yatabiliyormuş (tilt). Herhangibir yerde kamerada zoom özelliğinin var olduğuna dair bir bilgiye rastlamadım.
DJI Inspire 1 kamera

Bu kopterin uzaktan kumandasında bir hayli giriş çıkış bulunuyormuş, kumandaya tablet, cep telefonu vs. bağlayıp görüntü alınabiliyormuş (1080p). Kumanda 1,7 km civarında etkinmiş. Kamera kontrolleri kumandanın sol ve sağ üst köşelerindeymiş, ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi kamera kontrollerini başka bir kumandaya devretmek (ikinci pilot) mümkünmüş.
DJI Inspire 1 uzaktan kumanda

Inspire'ın gövdesinin alttan görünüşü, gövdenin arkasında siyah renkli pili görebilirsiniz. 4500mAh, 22,2 V
DJI Inspire 1 gövde ve pil

Düşüncelerim :

Özellikler göz doldurur nitelikte. Hepsi birarada bir sistem çıkıvermiş ortaya. Multikopterin RTFsi olmuş, şarj et uçur yani...

ARF modelcilik yaygınlaşmaya başladığında modelci abilerimiz gerçek modelciliğin bu olmadığını söyleyip dururlardı. Bence de biraz modelcilik ruhuna zarar veriyor. ARFye böyle diyen modelciler için RTF ne olaki :)

Ancak DJI Inspire 1 zevk için alınıp uçurulacak bir alete benzemiyor. Özellikle de yurtdışı fiyatı $3000 civarında iken (Çift kumanda ile $3400). Aynı firmanın Phantom modeli bu iş için daha uygun görünüyor. Zamanla bu kopterin artıları ve eksileri ortaya çıkacaktır. Eldeki verilere bakıldığında hava çekimleri ile profesyonelce ilgilenen, bu işten ekmek yiyen modelciler için uygun bir seçenek gibi duruyor.

Inspire 1, tam şarj ile 18 dk uçabiliyor ve 30 fps ile 4K video kaydedebiliyormuş. Bu süre birçok çekim için yeterli olabilir gibi. Ancak daha fazla sürelere ihtiyaç duyanlar için yeterli gelmeyecektir. Modelin pili özel ve entegre olduğu için extra pil takarak süre uzatmak da mümkün görünmüyor. Üstelik elinizdeki bir ton lipo boşa gitti çünkü buna takılamıyor! Ayrıca duyduğuma göre bu pillerin yurtdışı fiyatı $130 civarında olacakmış.

Sektörün lideri sayılabilecek DJI firmasının, bu ürünü hakkında daha fazla bilgi isterseniz DJI Inspire 1 sitesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Hatta satın alabilirsiniz.

Inspire kelimesi ingilicede ilham vermek anlamına geliyor. Bakalım zamanla ilham 2, ilham 3, ... ilham 11... gelecek mi ?

Param olsa alır mıydım ? diye soruyorum kendime... hmmmmm...

Şu videoda ürünü test etmeye çalışmışlar, fikir verecektir.

Yorumlar

Bugün hava güzel. Ben de Mavic Air ile biraz uçuş yapayım dedim. Bu videodaki amacım, sizlere Mavic Airin 4K video kaydını göstermek.
Hazır dronelerden bir tane satın almaya karar verince DJI markasının Mavic Air modelini tercih ettim. Nedenini ve kutu açılımını bu konuda bulabilirsiniz.
Hobbyking firması bir ürün çıkarmış, ürünün adı Retractable FPV Antenna System. Bu anten sistemine bir göz atıyoruz.
DJI Inspire 1 - Bakalım nasıl birşey konusunu görüntülemektesiniz.

Diğer MULTIKOPTER Konuları

 Sayfa başına dön