D-Rafale EDF - Model Uçak

D-Rafale EDF - Model Uçak için görsel

Delta kanatlı jet modellere olan ilgim dolayısı ile yeni bir model projesinde yine bu tarz bir model yapmayı planladım. Profil uçaklar yapım kolaylığı ve maliyetlerinin düşük olması sebebi ile bu aralar benim için revaçta. Ayrıca boyutları dolayısı ile taşıma kolaylığı da eklenince bu tarz uçaklar benim için biçilmiş kaftan oluyor. Son olarak D-Jet in dayanıklılık konusunda göstermiş olduğu başarıdan yola çıkarak bu modeli de "dayanıklı" olarak yapmaya karar verdim.

Referans aldığım uçak aşağıda fotoğrafarı bulunan ve hobbyking firması tarafından satışı yapılan modeldir.

d-rafale-edf-dayanikli-delta-kanat-rc-model-ucak

Uçağın orjinali depron tarzı bir malzemedir. Ancak yukarıda bahsettiğim gibi ben bunu dayanıklı model olarak yapmaya çalışacağım. Her zamanki gibi kullandığım malzeme "oluklu plastik levha"dır.

Doğrusu bu işe başlarken aklımdan geçen uçağa pervane gücü ile itiş vermekti. Ama EDF kullanmanın görsel açıdan daha iyi olacağını düşündüm. Şimdilik EDF ile deneyelim olmaz ise pervaneye dönüş yaparız dedim. EDF kullanmanın dezavantajı, uçağa yeterince güç sağlayamaması olabilir. Uçağın toplam uçuş ağırlığının 450 gramı geçmesi durumunda EDF yeterli gelmeyecektir diye düşünüyorum.

Kafamda planladığım elektronik :
64 mm 4300 Kv lik bir EDF
30 amperlik ESC
1300 mA lik Lipo pil şeklinde.

Öncelikle oluklu plastik levhamızın üzerine çizdiğim şekilleri kesmeye başladım.

d-rafale-edf-dayanikli-delta-kanat-rc-model-ucak

Elimde yeteri genişlikte parça olmadığı için ana gövdeyi 3 parça halinde kesmek zorunda kaldım. Uçak %100 bu oluklu plastikten yapılırsa kesinlikle uçmayacaktı. Hafifletmenin yolu D-Jet de kullanılan yöntem olmalıydı. Yukarıdaki fotoğrafta görülen gövdenin dik bölümünde beyaz depron parçalarını kullanarak hafifletme yöntemini uyguladım.

Yapıştırma işlerinde sıcak tutkal kullandım.

d-rafale-edf-dayanikli-delta-kanat-rc-model-ucak-3

Uçağı yapım aşamalarından birkaç fotoğrafı aşağıda bulabilirsiniz.

d-rafale-edf-dayanikli-delta-kanat-rc-model-ucak-3

d-rafale-edf-dayanikli-delta-kanat-rc-model-ucak-3

d-rafale-edf-dayanikli-delta-kanat-rc-model-ucak-3

d-rafale-edf-dayanikli-delta-kanat-rc-model-ucak-3

D-Rafale EDFnin şuanki (23-01-2010) son durumu aşağıdadır. Bundan sonra yapacağım ilerlemeleri yorum kısmından ekleyeceğim. Eğer ilerlemeleri merak ediyorsanız Bu konuya ABONE OL linkine tıklayarak konuya abone olabilir ve yapılan eklemelerden mail yolu ile haberdar olabilirsiniz.

Lütfen soru, öneri ve düşüncelerinizi esirgemeyin.

Teşekkürler

d-rafale-edf-dayanikli-delta-kanat-rc-model-ucak-3


Gerçek Rafale uçağının Cazaux (Fransa) askeri hava şovunda çekilmiş Haziran 2009 tarihli videosu:

Videonun sonlarına doğru başka uçaklar da yer almakta.Uçağın ilk uçuş videosu :


Bu defa uçak oturdu diyebilirim. 1300 mA lik pil ile güzel uçsa da uçuş süresi biraz az oluyor. D-Jetten alıştığımız 15 dakikaları görmek mümkün değil. Ancak 1800 mAlik pil ile hem güzel uçuyor hem de süre yeterince uzun. 1800 ve 2200 mA lik piller bu iş için uygun sanırım.07 Şub, 2010 at 10:33 AM
Bugün Kazlıçeşmeye gittim oradaki modelcilerle soğuğa rağmen biraz uçuş yapabildik. D-Rafale de artık oturmuş bir uçak oldu. Gayet hızlı ve istikrarlı uçabiliyor.


Yorumlar

Bu planör çok hızlı, üzerinde bir jet motoru var ve hızı 400 km/saat den fazla. Videoyu izleyince şaşıracaksınız.
Uçan kanatların her türlüsünü yapan modelciler bulunmakta. Bu defa da jet motorlusunu yapıp süratin tadını çıkarmışlar. Adı da Wing Jet olmuş.
D-Jeti balkondan uçurma zamanı geldi ve uçuş yapıldı. Bu uçuşu asla evinizde yapmayın !
D-Rafale EDF - Dayanıklı Delta Kanat RC model uçak konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön