Return to Home test

Return to Home test için görsel

26 Şubat 2012 Pazar günü yine kısırkayada bir FPV buluşması gerçekleştirdik. Ben, CicozFPVnin ilk FPV uçuşunu ve RTH fonksiyonunu test ettim.

Sonuç gayet iyiydi. CicozFPV ile güzel görüntüler almayı başardım. 5000mA 3S lipo ile yarım saatin üzerinde uçuşlar yapabildim. Uçağın süzülme kabiliyeti son derece tatmin ediciydi.

FPV ye başlayanların korkulu rüyası olan uçağı kaybetme riskine karşı geliştirilen RTH (eve dönüş) özelliği birçok OSD ürünü ile birlikte gelmekte. Benim kullandığım Eagle Tree Osd Pro da bu özelliğe sahip. Guardian stabilizatör yardımı ile RTH işlevi sorunsuz gerçekleşiyor. OSD, GPS verilerini işleyerek uçağı o anki bulunduğu noktadan kalkış noktasına (home) getirebiliyor. Bu özelliği kullanabilmek için OSD nin uygun şekilde ayarlanmış olması gerekiyor. Kalkış noktasına gelen uçak eğer bu şekilde ayarlandı ise 8 hareketine başlıyor. Böylelikle uçağınız radyo vs. problemlerde veya yönünüzü kaybetmeniz durumunda bulunduğunuz yere belirttiğiniz irtifada dönüyor ve üzerinizde dolaşmaya başlıyor. Siz de kumandayı devralarak uçağı güvenli şekilde indirebiliyorsunuz.

Videoda RTH özelliğini CicozFPV ile göstermeye çalıştım.Aşağıdaki resme tıklayarak videoyu Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.
Cicoz FPV ile return to home testi youtube görseli

Youtube kanalıma abone olarak yeni videolarımı takip edebilirsiniz.


Yorumlar

Model uçağınız ile FPV uçuşu yaparken küçük kamera yerine Gopro kamera kullanılabilir mi ? Avantajları ve Dezavantajları nelerdir ?
Eagle Tree OSDnin koordinatları Google Maps ile uyumlu değildir. Bu koordinatları uygun hale getirmek için bu sayfadan gerekli çevirmeyi yapabilirsiniz.
Standart bir Model uçak kumandası ile ne kadar uzaklığa kadar kontrol sağlanabilir ? İşte bunun için modelimizi zorluyoruz. Testde Futaba 10Cyi kullanıyoruz.
CicozFPV ile Eagle Tree OSD Pro - Return to Home test konusunu görüntülemektesiniz.
 Sayfa başına dön